Aeroporti Zajed bin Sultan

aeroport në Shqipëri
(Përcjellë nga Aeroporti i Kukësit)

Aeroporti Zajed bin Sultan është një aeroporti i dytë civil në Shqipëri. Aeroporti i Kukësit mban emrin e ish presidentit Zajed bin Sultan Al NahjanEmirateve të Bashkuara Arabe.

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit Zajed bin Sultan
Terminali

Pamje nga aeroporti i Kukësit
Aeroporti i Kukësit is located in Shqipëria
Aeroporti i Kukësit
Aeroporti i Kukësit
Vendndodhja e aeroportit të Kukësit
Kodi-ICAO LAKU
Koordinatat 42°2′10″V 20°24′57″L / 42.03611°V 20.41583°L / 42.03611; 20.41583Koordinatat: 42°2′10″V 20°24′57″L / 42.03611°V 20.41583°L / 42.03611; 20.41583
Itinerari i trafikut
Largësia nga
qendra e qytetit
3 km nga Kukësi
Të dhëna bazë
Sipërfaqja Asfalt
Sistemi i pistës

InformacionRedakto

Përshkrimi i aeroportitRedakto

Ndërtimi i këtij aeroporti nisi në muajin maj të vitit 2002. Ky aeroport shtrihet në një sipërfaqe prej rreth 65 hektarë, 3 kilometra larg qytetit të Kukësit, dhe është i kategorisë ndërkombëtare C. Sipas projektit të ndërtimit, në këtë aeroport është parashikuar që të zbresin njëherësh deri 5 aeroplane. Aeroporti është i pajisur me të gjitha mjetet e kontrollit të hapësirës ajrore.

Funksionalizimi i AeroportitRedakto

Funksionalizimi i aeroportit do te behet se shpejt pas miratimit te marreveshjes me koncesionarin e Rinasit sipas ministrit te Transportit. Marreveshja është ratifikuar nga keshilli I ministrave e pritet te ratifikohet ne ditet ne vijim ne parlament.Ky aeroport do te jete aeroporti i dyte civil ne Shqiperi pas Rinasit.Per kete aeroport janë te interesuara 2 kompani "low cost" si RyanAir dhe WIzz Air.

Lidhje të jashtmeRedakto

Bashkia Kukës: Kukës Airport