Terrorizmi izraelite ne Gazë

Ahmed Ismail Jasin (arabisht: الشيخ أحمد ياسين,) lindi rreth 1937, vdiq në Gazë më 22 mars 2004,[1]) është thermelues dhe udhëheqës i lëvizjes fetare palestineze dhe i formacionit ushtarak Hamas i cili formacion nëqaraet izraelite dhe në perendi quhet formacion politik.

BiografiaRedakto

Ahmed Ismail Jasin lindi në qytetit Ashkelon, nga aty bashk me familjen largohet dhe vendoset në Gazë gjat kohës së Luftës së parë izraelito-arabe të vitit 1948. Si fëmijë gjatë lojës përjetoi nji aksident ku nga lëndimi e humbi të pamurit.

Sëbashku me Abdel Aziz al-Rastinin në vitin 1987 themeloi Hamasin. Shpesh ka përfunduar në burg shtëpiak, nga I cili ka dal gjithëherë pas demostratave të cilat I organizonin përkrahësit e tij.

Burim informacioniRedakto

  1. ^ "Sheikh Ahmad Yassin" (në anglisht). Jewish Virtual Library. 2004. Marrë më 2008-04-06. Ahmed Yassin's Palestinian passport listed his date of birth as 1 January 1929, but Palestinian sources listed his birth year as 1937 (other Western media reported it as 1938).