Alison Uttley

Shkrimtare Angleze

Alison Uttley (17 dhjetor 1884 - 7 maj 1976), znj. Alice Jane Taylor, ishte një shkrimtare britanike me mbi 100 libra. Ajo është më e njohur për një seri të fëmijëve rreth Little Gray Rabbit dhe Sam Pig. Ajo gjithashtu mbahet mend për një novelë pioniere për fëmijët, një udhëtar në kohë, rreth Marias së burgosur, Mbretëresha e Skocezëve.

Alison Uttley
Lindi më 17 Dhjetor 1884(1884-12-17)
Vendlindja Cromford, Derbyshire, England
Vdiq më 07 Maj 1976 (91 vjeç)
Vendvdekja High Wycombe, Buckinghamshire, England
Arsimimi Lamar University,
University of Houston–Clear Lake
Profesioni Mësuese, Autore

JetaRedakto

Lindur në Cromford dhe e rritur në Derbyshire rurale, ajo u shkollua në Shkollën Lea në Holloway dhe në Shkollën Lady Manners në Bakewell, ku ajo zhvilloi një dashuri për shkencën që çoi në një bursë për Universitetin e Mançesterit për të studiuar fizikën. Në vitin 1906 ajo u bë gruaja e dytë e diplomuar me nderime në universitet dhe ajo krijoi një miqësi të përjetshme me profesorin Karizmatik Samuel Alexander.

Pasi u largua nga universiteti, ajo u trajnua si një mësuese në Cambridge dhe në vitin 1908 mori një post si mësuese e fizikës në Shkollën e Mesme të Fulhamit për Vajzat në Perëndim të Londrës. Rreth vitit 1910, ajo jetonte në Vicarage Vjetër në King Street në Knutsford. Në vitin 1911 ajo u martua me James Arthur Uttley, dhe në vitin 1914 kishte fëmijën e saj të vetëm, John Corin Taylor. James Uttley ishte i prirur ndaj depresionit dhe u mbyt në lumin Mersey në vitin 1930.

Nga viti 1924 deri në vitin 1938 Uttleys jetuan në Downs House, 13 Downs Down, Bowdon, Cheshire, e cila tani ka një pllakë blu që shënon shoqatën. Në vitin 1938 ajo u shpërngul në Beaconsfield, ku Enid Blyton ishte një fqinj, i cili nuk e pëlqente Alison, duke e përshkruar atë si një grua vigjilente dhe "vulgare"[1]. Ajo gjithashtu u grind me hidhërim me ilustratorin më të njohur të saj, Margaret Tempest.

Karriera në shkrimRedakto

Në jetën e mëvonshme Uttley tha se ajo filloi të shkruante për të mbështetur veten dhe djalin e saj financiarisht pasi ishte e ve, por në fakt libri i saj i parë u botua në vitin 1929 para vdekjes së burrit të saj. Uttley regjistroi se një frymëzim kishte qenë një takim në vitin 1927 me Profesorin Aleksandër në një ekspozitë pikture në Altrincham ku e ngatërroi atë me një tjetër ish-student dhe e pyeti nëse ajo ishte akoma duke shkruar. Librat e saj të parë ishin një seri tregimesh rreth kafshëve, duke përfshirë Rabbit të Vogël, Vogël Red Fox, Sam Pig dhe Hare. Ajo më vonë shkroi për fëmijët më të rritur dhe të rritur, veçanërisht duke u përqendruar në tema rurale, sidomos në The Country Child (1931), një tregim fiktiv i përvojave të saj të fëmijërisë në shtëpinë e saj të fermave familjare, Castletop, pranë Cromford.

Një nga veprat e saj më të njohura është Udhëtar në kohë (1939). Bazuar në ngastrën Babington të Anthony Babington në Dethick, pranë shtëpisë së saj të familjes, në këtë romancë përzihen ëndrra dhe fakti historik në një histori rreth një vajze të shekullit të 20-të e cila transportohet në shekullin e 16-të, duke u përfshirë në një komplot për të liruar Marinë, Mbretëreshën e skicave nga Manor pranë Wingfield. Uttley u vendos më vonë në Beaconsfield, në një shtëpi të quajtur Thackers pas shtëpisë në libër. Në janar të vitit 1978, BBC TV shfaqi një seri me pesë pjesë A Traveler in Time bazuar në historinë e Uttley. Ajo luajti rolin e një 15-vjeçareje Sophie Thompson dhe pastaj yllin në rritje Simon Gipps-Kent.

Në vitin 1970 Universiteti i Mançesterit i dha' Uttley një diplomë nderi si Doktore të Letrave në njohjen e veprës së saj letrare.

Në vitin 2009 u publikuan ditarët e saj privatë[2]dhe ajo ka qenë subjekt i dy biografive.[3]

PunëtRedakto

NovelatRedakto

 • Moonshine and Magic (1932)
 • The Adventures of Peter and Judy in Bunnyland (1935)
 • Mustard, Pepper and Salt (1938)
 • High Meadows (1938)
 • A Traveller in Time (1939)
 • Cuckoo Cherry-Tree (1943)
 • Mrs Nimble and Mr Bumble (1944)
 • The Washerwoman's Child: A Play on the Life and Stories of Hans Christian Andersen (1946)
 • John at the Old Farm (1960)
 • The Mouse, the Rabbit and the Little White Hen (1966)
 • Enchantment (1966)

Koleksione të shkrimit të shkurtërRedakto

 • Candlelight Tales (1936)
 • Nine Starlight Tales (1942)
 • Ten Candlelight Tales (selections from "Candlelight Tales") (1942)
 • The Spice Woman's Basket and Other Tales (1944)
 • Some Moonshine Tales (1945)
 • The Weather Cock and Other Stories (1945)
 • John Barleycorn: Twelve Tales of Fairy and Magic (1948)
 • The Cobbler's Shop and Other Tales (1950)
 • Magic in My Pocket: A Selection of Tales (1957)
 • The Little Knife Who Did All the Work: Twelve Tales of Magic (1962)
 • Lavender Shoes: Eight Tales of Enchantment (1970)

AntologjiRedakto

 • Fairy Tales (Edited by Kathleen Lines; 1975)
 • Stories for Christmas (Chosen by Kathleen Lines; 1977)
 • From Spring to Spring: Stories of the Four Seasons (Edited by Kathleen Lines; 1978)
 • Foxglove Tales (Edited by Lucy Meredith; 1984)

Kujtime dhe eseRedakto

 • The Country Child (1931)
 • Ambush of Young Days (1937)
 • The Farm on the Hill (1941)
 • Country Hoard (1943)
 • Country Things (1946)
 • Carts and Candlesticks (1948)
 • Macduff (1950)
 • Plowmen's Clocks (1952)
 • The Stuff of Dreams (1953)
 • Here's a New Day (1956)
 • A Year in the Country (1957)
 • The Swans Fly Over (1959)
 • Something for Nothing (1960)
 • Wild Honey (1962)
 • Cuckoo in June (1964)
 • A Peck of Gold (1966)
 • The Button-Box and Other Essays (1968)
 • A Ten O'Clock Scholar and Other Essays (1970)
 • Secret Places and Other Essays (1972)
 • Country World: Memoirs of Childhood (Edited by Lucy Meredith; 1984)

Të tjeraRedakto

 • Buckinghamshire (1950)
 • Recipes From an Old Farmhouse (1966)

Si editoreRedakto

 • In Praise of Country Life: An Anthology (1949)

Librat "Sam Pig"Redakto

 • Tales of the Four Pigs and Brock the Badger (1939)
 • The Adventures of Sam Pig (1940)
 • Sam Pig Goes to Market (1941)
 • Six Tales of Brock the Badger (1941)
 • Six Tales of Sam Pig (1941)
 • Six Tales of the Four Pigs (1941)
 • Sam Pig and Sally (1942)
 • Sam Pig at the Circus (1943)
 • Sam Pig in Trouble (1948)
 • Yours Ever, Sam Pig (1951)
 • Sam Pig and the Singing Gate (1955)
 • Sam Pig Goes to the Seaside (1960)
 • The Sam Pig Storybook (1965)

Librat"Tim Rabbit"Redakto

 • The Adventures of No Ordinary Rabbit (1937)
 • Ten Tales of Tim Rabbit (1941)
 • Adventures of Tim Rabbit (1945)
 • Tim Rabbit and Company (1959)
 • Tim Rabbit's Dozen (1964)

Librat "Little Brown Mouse"Redakto

 • Snug and Serena Meet a Queen (1950)
 • Snug and Serena Pick Cowslips (1950)
 • Going to the Fair (1951)
 • Toad's Castle (1951)
 • Mrs Mouse Spring-Cleans (1952)
 • Christmas at the Rose and Crown (1952)
 • The Gypsy Hedgehogs (1953)
 • Snug and the Chimney-Sweeper (1953)
 • The Mouse Telegrams (1955)
 • The Flower Show (1955)
 • Snug and the Silver Spoon (1957)
 • Mr Stoat Walks In (1957)
 • Snug and Serena Count Twelve (1959)
 • Snug and Serena Go to Town (1961)
 • The Brown Mouse Book: Magical Tales of Two Little Mice (1971)

Librat "Little Red Fox"Redakto

 • Little Red Fox and the Wicked Uncle (1954)
 • Little Red Fox and Cinderella (1956)
 • Little Red Fox and the Magic Moon (1958)
 • Little Red Fox and the Unicorn (1962)
 • The Little Red Fox and the Big Tree (1968)

Librat "Grey Rabbit"Redakto

 • The Squirrel, the Hare and the Little Grey Rabbit (1929)
 • How Little Grey Rabbit Got Back Her Tail (1930)
 • The Great Adventure of Hare (1931)
 • The Story of Fuzzypeg the Hedgehog (1932)
 • Squirrel Goes Skating (1934)
 • Wise Owl's Story (1935)
 • Little Grey Rabbit's Party (1936)
 • The Knot Squirrel Tied (1937)
 • Fuzzypeg Goes to School (1938)
 • Little Grey Rabbit's Christmas (1939)
 • My Little Grey Rabbit Painting Book (1940)
 • Moldy Warp the Mole (1940)
 • Hare Joins the Home Guard (1942)
 • Little Grey Rabbit's Washing-Day (1942)
 • Water-Rat's Picnic (1943)
 • Little Grey Rabbit's Birthday (1944)
 • The Speckledy Hen (1945)
 • Little Grey Rabbit to the Rescue (play; 1946)
 • Little Grey Rabbit and the Weasels (1947)
 • Little Grey Rabbit and the Wandering Hedgehog (1948)
 • Little Grey Rabbit Makes Lace (1950)
 • Hare and the Easter Eggs (1952)
 • Little Grey Rabbit's Valentine (1953)
 • Little Grey Rabbit Goes to the Sea (1954)
 • Hare and Guy Fawkes (1956)
 • Little Grey Rabbit's Paint-Box (1958)
 • Little Grey Rabbit Finds a Shoe (1960)
 • Little Grey Rabbit and the Circus (1961)
 • Three Little Grey Rabbit Plays ("The Grey Rabbit's Hospital", "The Robber" and "A Christmas Story"; 1961)
 • Grey Rabbit's May Day (1963)
 • Hare Goes Shopping (1965)
 • Little Grey Rabbit's Pancake Day (1967)
 • Little Grey Rabbit Goes to the North Pole (1970)
 • Fuzzypeg's Brother (1971)
 • Little Grey Rabbit's Spring Cleaning Party (1972)
 • Little Grey Rabbit and the Snow-Baby (1973)
 • Hare and the Rainbow (1975)

ReferimeRedakto

 1. ^ Diaries reveal dark side to Little Grey Rabbits creator - The Guardian, 17 June 2009.
 2. ^ Uttley (2009). Denis Judd (red.). The Private Diaries of Alison Uttley 1932-1971. Pen and Sword Books. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Saintsbury (1980). The World of Alison Uttley. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtmeRedakto