Alofi është kryeqyteti i ishullit NiueOqeanin Paqësor. Me popullsi me më pak se 1,000 (2014). Alofi është qyteti i dytë më i vogël kombëtar në aspektin e popullsisë (pas Ngerulmud, kryeqytet i Palaut). Qyteti përbën prej dy fshatrave: Alofi Verior dhe Alofi Jugor, ku ndodhet selia e qeverisë.[1]

Alofi
Qytet
Pamje nga Alofi
Pamje nga Alofi
Popullsia
 • Gjithsej1,000[1]

KlimaRedakto

Alofi ka klimë ekuatoriale pa asnjë stinë të thatë. Sikur qytetet tjera që kanë klimë të njëjtë, temperaturat mesatare mbeten relativisht konstante gjatë gjithë vitit, në 25 °C.

PersonalitetetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b SPC 2008, p.4.