Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Amstelveen (kthjellim).


Amstelveen është një qytet dhe komunë në provincën Holanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 44.05 km² dhe popullsi 80722 banorë[1]. Amstelveen është kryeqendra e komunës.

Amstelveen
—  komuna  —
stema_figuraAmstelveen flag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Holanda e Veriut – stema Holanda e Veriut
Kryeqëndra Amstelveen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°18′07″V 4°51′29″L / 52.30194°V 4.858056°L / 52.30194; 4.858056 (Amstelveen)Koordinatat: 52°18′07″V 4°51′29″L / 52.30194°V 4.858056°L / 52.30194; 4.858056 (Amstelveen)
Sipërfaqja 44,05 km2
Popullsia 80.722 banorë 2010
Dendësia 1.832,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 020
Kodi Postar 1180-1189
Amstelveen is located in Hollandë
Amstelveen
Amstelveen
Amstelveen – harta_foto
www.amstelveen.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto