Anne Dieu-Le-Veut e quajtur edhe Marie-Anne ose Marianne (28 gusht 1661-11 janar 1710)[1] ishte një pirate franceze. Krahas Jacquotte Delahaye, ajo ishte një nga bukaneret më të pakta. Ndërsa Delahaye ka të ngjarë të ishte trilluar, Dieu-le-Veut ishte e vërtetë; megjithatë, shumë nga shfrytëzimet e saj janë shpikje të shkrimtarëve të mëvonshëm.

BiografiaRedakto

Anne ishte me origjinë nga provinca e Brittany në Francë.[2]

Ajo ndoshta u deportua në Tortuga franceze si kriminele. Thuhet se ajo mbërriti në Tortuga gjatë sundimit të Bertrand d'Ogeron de la Bouëre, i cili ishte guvernator i ishullit në 1665-1668 dhe 1669-1675. Në vitin 1684, ajo u martua me bukanerin Pierre Lelong, i cili u vra në një luftë më 15 korrik 1690. Me të, ajo kishte një fëmijë, Marie Marguerite Yvonne Lelong (1688-1774). Në vitin 1691, ajo u martua me Joseph Cherel, i cili nga ana e tij vdiq në qershor 1693. Me të ajo pati një fëmijë tjetër: Jean-François Chérel (1692-1732).

Në mars 1693, ajo u takua dhe u martua me bukanerin e famshëm holandez Laurens de Graaf. Ai pranoi të martohej me të pasi ajo e kërcënoi se do ta qëllonte për fyerje ndaj saj.[3]

Sipas përshkrimit tradicional të ngjarjes, Anne sfidoi de Graaf në një duel për t'u hakmarrë për vdekjen e bashkëshortit të saj të ndjerë. Ndërsa Laurens tërhoqi shpatën e tij, Anne tërhoqi armën e saj, pas së cilës Laurens u dorëzua duke thënë se nuk do të luftonte me një femër. Ai pastaj i propozoi asaj në admirim të guximit të saj. Anne dhe Laurens de Graaf u martuan më 28 korrik 1693. Gjatë martesës së saj ajo kishte dy fëmijë, një vajzë, Marie Catherine de Graff (1694-1743) dhe një djalë që vdiq si fëmijë (1700-1705).

Anne Dieu-Le-Veut quhet pirate sepse supozohet se ajo shoqëroi Laurens de Graaf në anijen e tij pirate gjatë veprimit të tij të piraterisë. Zakonisht, konsiderohej fat i keq të kesh një grua në bordin e një anijeje, por Ana në vend të kësaj u konsiderua si një nuskë dhe një bukuri e fatit të mirë.[4]

Pretendohet se ajo mori pjesë aktive në piraterinë e tij dhe luftoi pranë tij gjatë akteve të piraterisë, duke ndarë punën e tij dhe komandën në anijen e tij në të njëjtën mënyrë si Anne Bonny me Calico Jack, megjithëse ndryshe nga Bonny ajo nuk e fshehu gjininë e saj. Tregimet për të tërhoqën vëmendjen dhe ajo u përshkrua si e guximshme, e ashpër dhe e pamëshirshme. Me sa duket, ishte gjatë këtyre viteve emri i saj Anne Dieu-Le-Veut u bë i njohur.

Në vitin 1693, Laurens de Graaf sulmoi Xhamajkën Angleze. Si njohje, atij iu dha titulli fisnik i Chevalier dhe pozicioni i toger major dhe komisioni i Ile-a-Vache. Anglezët u hakmorën në maj 1695 me një sulm në Port-de-Paix në Saint Domingue, ku pushtuan qytetin dhe kapën Anën dhe fëmijët e saj. Ata u mbajtën si pengje për tre vjet, pavarësisht përpjekjeve të bëra nga Franca për t'i liruar ata.

Në vitin 1698, ajo u lirua dhe u ribashkua me bashkëshortin e saj. Me përjashtim të datës së vdekjes, lirimi i saj është viti i fundit në të cilin ajo përmendet. Jeta e mëvonshme e saj, si dhe Laurens de Graff, nuk dihet mirë, megjithëse datat e vdekjes së tyre dihen. Sipas disa legjendave, ata përfundimisht u vendosën në Louisiana. de Graaf vdiq në 1704 në Santo Domingo, dhe Dieu-le-Veut pasoi në 1710.

Njëra nga vajzat e saj përfundimisht u bë e njohur për një duel me një burrë, i cili atëherë u tha se e bëri atë një vajzë të denjë të nënës së saj.

ReferimetRedakto

  1. ^ GH de la Caraïbe, Généalogie et Histoire de la Caraïbe - no 231, éd. Généalogie et Histoire de la Caraïbe, décembre 2009, p. 6158
  2. ^ Ulrike Klausmann, Marion Meinzerin, Gabriel Kuhn: Women pirates and the politics of the Jolly Roger Black Rose Books, 1997
  3. ^ Blood and Silver: A History of Piracy in the Caribbean and Central America by Kris E. Lane (Signal Books, 1999)
  4. ^ Jean-Jacques Seymour, Les chemins des proies: une histoire de la flibuste, Ibis Rouge Éd., 2010, 299 p.