Koordinatat: 38°11′00″V 20°29′00″L / 38.183333°V 20.483333°L / 38.183333; 20.483333

Argostoli (greqisht: Αργοστόλι}}) është një qytet në ishullin e Qefalonisë, të ishujve Jonianë, Greqi. Që prej reformës së qeverisjes lokale 2011 është pjesë e prefekturës së Qefalonisë, në të cilën ai është një njësi bashkiake. Ai ka qenë kryeqyteti dhe qendra administrative e Qefalonisë qe nga viti 1757, pas një zhvendosjeje të popullsisë nga kryeqyteti i vjetër Agios Georgios (i njohur edhe si Kastro) për të përfituar nga mundësitë tregtare të ofruara nga gjiri në të cilën ndodhet Argostoli. Argostoli u zhvillua si një nga portet më të ngarkuar në Greqi, duke çuar në prosperiteti dhe rritje ekonomike.

Argostolli
Αργοστόλι
Fshat
noform
Rruge në Argostoli
Vendndodhja
Argostolli is located in Greqia
Argostolli
Argostolli
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Ishujt e Jonit
Qarku i Qefalonisë
Kryetari i Komunës George Tsilimidou
Kodi Postal 281 00
Prefiksi 26710
Koordinatat 38° 11′ 0″ Veri

20° 29′ 0″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 151.570 km2
Popullsia 12.589 banorë
Dendësia 83 banorë/km2
Faqja Zyrtare http://www.argostoli.gr

ReferimeRedakto