Arnhem

bashki në Holland dhe kryeqytet i Gelderland

Coordinates: 51°35′N 5°33′E / 51.59°N 5.55°E / 51.59; 5.55Arnhem është një qytet dhe komunë e cila ndodhet në pjesën lindore të Holandës.[1] Ai është kryeqyteti i provincësGelderland dhe është i vendosur në të dy brigjet e lumenjve Nederrijn dhe Sint-Jansbeek, i cili ishte burimi i zhvillimit të qytetit. Arnhem ka një popullsi prej 156,600 banor në vitin 2017 dhe është një nga qytetet e mëdha të Holandës. Komuna është pjesë e Arnhem-Nijmegen të Zonës Metropolitane e cila ka përafërsisht 736,500 banorë.[nevojitet citimi] Arnhem është shtëpia e Hogeschool van Arnhem en Nijmegen, ArtEZ Instituti i Arteve, Holandë Open Air Museum, Royal Burgers' kopsht Zoologjik dhe Qëndrën Kombëtare të Sporteve Papendal.

Pamje nga qyteti i Arnhem

Muzeume në ArnhemRedakto

Ndërtesa dhe vende në ArnhemRedakto

Binjakëzime me qytete të tjeraRedakto

  • Airdrie, North Lanarkshire, Skoci, Mbretëri e Bashkuar
  • Coventry, West Midlands, Angli, Mbretëri e Bashkuar
  • Croydon, Greater London, Angli, Mbretëri e Bashkuar
  • Gera, Thuringia, Gjermani
  • Hradec Králové, Hradec Králové, Republika Çeke
  • Kimberley, Northern Cape, Afrikë e Jugut
  • Villa El Salvador, Lima Region, Peru
  • Wuhan, Hubei, Kinë

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto