Arzuhan Yalçındağ

sipërmarrëse biznesmene turke

Arzuhan Doğan Yalçındağ (lindi në vitin 1965)[1] është një biznesmene turke dhe kryetare e konglomeratit industrial Doğan Holding.

Yalçındağ në Chatham House më 2013

Ajo është vajza e pronarit të mediave turke Aydın Doğan, i cili ishte kryetar i Doğan Holdin deri më 1 janar 2010.[2] Midis 2007 dhe 2010, ajo shërbeu si kryetareja e parë femër e Shoqatës së Industrialistëve dhe Biznesmenëve të Turqisë (TÜSİAD), shoqata e lartë e afaristëve në Turqi.

Doğan mbaroi shkollën e mesme në Stamboll. Ajo ishte arsimuar në sociologji në Universitetin Boğaziçi duke fituar një diplomë bachelor. Ajo shkoi më vonë në Mbretërinë e Bashkuar për të studiuar administrimin e biznesit. Ajo është e martuar me biznesmenin Mehmet Ali Yalçındağ.

Që nga viti 1996, ajo ka qenë në biznesin e mediave të transmetimit dhe ka filluar ndërmarrjen e përbashkët me AOL Time Warner në krijimin e CNN Türk. Para kësaj, ajo shërbeu në Grupin Milliyet, ku ishte përgjegjëse për financa, dhe punoi në krijimin e Alternatif Bank, ku më vonë u bë anëtare e bordit. Ajo themeloi dhe administroi kompaninë e porositjes së postës në MILPA CO në një ndërmarrje të përbashkët me kompaninë gjermane Quelle.

Ajo është anëtare e bordit të Fondacionit të Vullnetarëve të Arsimit në Turqi (turqisht: Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı), Shoqatës së Biznesmenëve Turko-Amerikane, Shoqatës së Sipërmarrësve të Grave Turke, dhe Fondacionit të Sektorit të Tretë të Turqisë.


ReferimetRedakto

  1. ^ "TUSIAD Elects New Chairperson, Mrs. Arzuhan Dogan Yalcindag". Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 tetor 2007. Marrë më 7 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Aydın Doğan holdingin başkanlığını bıraktı". NTV MSNBC. 30 dhjetor 2009. Marrë më 2010-01-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)