Asker është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 100.7 km² dhe popullsi 55340 banorë[1].

Asker
Asker sentrum - Strøget (strait) 2010 05.jpg
Stema zyrtare e Asker
Popullsia
 • Gjithsej55.340
Faqja zyrtarewww.asker.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Asker – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto