Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Askim (kthjellim).


Askim është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 69 km² dhe popullsi 1001 banorë[1].

Askim
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Askim
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Trygve Westgård (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°35′V 11°10′L / 59.583°V 11.167°L / 59.583; 11.167 (Askim)Koordinatat: 59°35′V 11°10′L / 59.583°V 11.167°L / 59.583; 11.167 (Askim)
Sipërfaqja 69 km2
Popullsia 1.001 banorë 2008
Dendësia 14,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Askiming
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0214
Askim is located in Norvegjia
Askim
Askim
Askim – harta_foto
www.askim.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Askim – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto