Back to the Future apo në Shqip (Kthim në të Ardhmen) është një shkencë amerikane 1985-fiction film aventurë. Ajo u drejtua nga Robert Zemeckis, shkruar nga Zemeckis dhe Bob Gale, prodhuar nga Steven Spielberg, dhe luajti Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover dhe Thomas F. Wilson. Filmi tregon historinë e Marty McFly, një adoleshent i cili është dërguar aksidentalisht prapa në kohë 1985-1955. Ai takohet me prindërit e ardhshëm të tij në shkollë të lartë dhe tërheq interesin e romantike aksidentalisht nënën e tij të ardhshëm. Marty duhet të riparuar dëmtimin e historisë duke shkaktuar prindërit e-të-të e tij të bie në dashuri, dhe me ndihmën e shkencëtari Dr Emmett "Doc" Brown, ai duhet të gjejnë një mënyrë për t'u kthyer në vitin 1985.

Zemeckis dhe Gale shkroi skenarin pas Gale pyesnin mbi të nëse ai do të kishte shoqëruar babai i tij, nëse ata frekuentuar shkollën së bashku. Studiot e ndryshme të filmit refuzuar të shkrimit deri në suksesin financiar të "Zemeckis romancing Stone, pas së cilës projekti u krijua në Universal Pictures me Spielberg si producent ekzekutiv. Eric Stoltz ishte hedhur fillimisht si Marty McFly kur Michael J. Fox ishte e zënë filmuar Lidhjet seri televizive Family. Megjithatë, gjatë filmimin, Stoltz dhe filmave vendosi se ai ishte miscast, kështu Fox u afrua përsëri dhe ai arriti të punojnë jashtë një orari në të cilin ai mund të japin kohë të mjaftueshme dhe angazhim për të dy, do të thotë rimodelimi pasuese ekuipazhit kishte të racës nëpërmjet reshoots dhe post-prodhimit për plotësimin e filmit për datën 3 korrik, 1985 lirimin e saj.

Kur liruar, përsëri në të ardhmen u bë e filmit më të suksesshëm të vitit, me fitim më shumë se 380.000.000 $ në mbarë botën dhe marrjen e brohorit kritike. Ai fitoi çmimin për prezantimin më të mirë Hugo dramatike dhe Çmimin Saturni për të mirë fiction Film Shkencës, si dhe Academy Awards, dhe nominimet Golden Globe ndër të tjera. Ronald Reagan madje citohet të filmit në vitin 1986 shtetin e tij të Bashkimit Adresa. Në vitin 2007, Biblioteka e Kongresit zgjedhur atë për ruajtjen në Regjistrin Kombëtar të Filmit, dhe në qershor 2008 Top 10 AFI veçantë Filmit Amerikan e Institutit 10 njohur film si filmi 10-të mirë në zhanrin science fiction. Filmi shënoi fillimin e një ekskluzivitet, me pasojat Back to Pjesa II ardhmen dhe Back to III Future Part lëshuar në vitin 1989 dhe 1990, si dhe një seri e animuar, park udhëtim, dhe disa video lojëra. Stampa:Movie-Box

Historia e Filmit Redakto

Marty McFly është një i ri që jetojnë me një familje të zymtë, unambitious në Hill Valley, California. Babai i tij, George McFly, është ngacmohet vazhdimisht nga mbikëqyrësi i tij të punës, Biff Tannen, dhe nëna e tij të pakënaqur, Lorraine Baines McFly, është mbipeshë dhe ka një problem të pijshëm. Vëllezërit e motrat Marty McFly e Dave (Marc McClure) dhe Linda McFly (Wendie Jo Sperber) gjithashtu jetojnë në familje. Kur Marty dhe provë e tij grupit për të kryer në valle shkollën e mesme, ata janë të refuzuar. Pavarësisht nga kjo pengesë, e dashura e Marty, Jennifer Parker, inkurajon atë për të ndjekur ëndrrën për të qenë një muzikant rock. Në darkë atë natë, Lorraine tregon se si ajo dhe George parë ra në dashuri, kur babai i saj George goditi me makinën e tij.

Në mëngjesin e 25 tetor 1985, Marty takohet me mikun e tij, shkencëtar Dr Emmett "Doc" Brown, në Twin Pines Mall at 01:15 me kërkesë të Doc së. Doc zbulon një DeLorean DMC-12 të cilën ai ka ndryshuar për herë në një makinë kohe, zhvendosjen e mjetit koha është mundësuar nga atomike bërthamore dhe duke përdorur si lëndë djegëse plutonium, e cila gjeneron 1.21 gigawatts e pushtetit në një pajisje që ai e quan "kondensator fluksit". Doc gjithashtu shpjegon se makina udhëton për në një datë të programuar me arritjen 88 milje në orë. Megjithatë, para se Doc mund të bëjë udhëtimin e tij të parë, terroristët libianë prej të cilit ai vodhi plutonium të shfaqen dhe armë atë poshtë. Marty përpjekjet për të ikur në DeLorean, por, në këtë proces, arrin shpejtësinë e 88 milje në orë dhe është transportuar përsëri në 5 nëntor 1955, një datë Doc programuar në DeLorean si një destinacion shembull. Marty e gjen veten pa plutonium të nevojshme për udhëtim mbrapa, dhe makina mbyllej, duke e lënë atë të mbërthyer në vitin 1955. Ndërsa eksploruar luginën Hill e 1955, Marty takohet rastësisht babai i tij, George, si një adoleshent i cili është duke u keqtrajtuar nga Biff. Si George është gati për t'u goditur me makinë babait Lorraine s së, Marti shtyn atë nga rruga dhe merr ndikimin. Si rezultat, një adoleshente Lorraine bëhet i rënë në dashuri me Marty vend të George. Marty është i shqetësuar nga flirtations saj dhe lë për të gjetur Doc të ri të 1955. Marty përfundimisht bind Doc se ai është nga të ardhmen dhe kërkon ndihmë të kthehej në vitin 1985. Doc shpjegon se burimi i vetëm në dispozicion të energjisë të afta të gjenerojnë të kërkuara 1,21 gigawatts është një rrufe në qiell rrufe. Marty pastaj tregon Doc "Save Kulla e Sahatit", sprovë e kishte marrë ditë më parë, duke treguar se do të të godasë rrufe Kulla e Sahatit gjykatës të shtunën e mëposhtme në 10:04 PM. Doc bën plane për të shfrytëzuar rrufeja në pushtet kondensator e fluksit DeLorean së. Megjithatë, dy zbulojnë një ndërlikim kur respektuar një fotografi venitje e Marty me vëllezërit e motrat e tij: Marty ka penguar prindërit e tij nga mbledhja dhe ka rrezikuar 'motra e tij dhe ekzistencën e tij. Në javën e ardhshme, Marty përpjekjet për të vendosur George deri me Lorraine, por ajo tregon vetëm interesa romantike në Marty. Në mënyrë që prindërit e tij të bie në dashuri, Marty planifikon të ketë George "shpëtim" Lorraine nga Marty e përparime të dukshme seksuale në natën e magjepsjes të shkollës Sipas valle Detit të Zi. Megjithatë, plani i shkon dëm, kur një Biff dehur papritur tregon, tërheq Marty nga makina, dhe përpjekjet për të detyruar veten në Lorraine. George arrin siç është planifikuar për të shpëtuar atë nga Marty, por gjen Biff në vend. Biff subjugates George, por George qëndron deri në atë për herë të parë dhe knocks atë me një grusht në fytyrë. Një Lorraine goditur ndjek George në katin e valle ku puthur për herë të parë, duke siguruar ekzistencën e Martit. Marty arrin në skenën e grevës parashikuar Kulla e Sahatit vetëtima, ku Doc është duke bërë përgatitjet e fundit. Marty përpjekje për të paralajmëruar Doc e vrasjes së tij në vitin 1985 në një letër, por Doc zemërim deri lot letrën pa e lexuar atë, për shkak të frikës ai do të ndryshojë të ardhmen. Një degë peme të madhe aksidentalisht disconnects organizim Doc e instalime elektrike që do të kapur rrufe, por dy riparimin e lidhjeve të vetëm në kohë për të dërguar rrufeja Marty dhe mbrapa DeLorean në vitin 1985. Edhe pse Marty arrin shumë vonë për të parandaluar Doc nga të qenit e shtënë, Doc zbulon ai kishte regjistruar letrën përsëri së bashku dhe kishte veshur një jelek antiplumb. Doc bie Marty off në shtëpi dhe e lë në makinë kohe për të ardhmen. Marty zgjohet në mëngjes për të gjetur shtëpinë e tij dhe të familjes përmirësuar ndjeshëm dhe më të lumtur. Lorraine është i aftë fizikisht, George është bërë një vetë-besim dhe të suksesshme science fiction autorit, Dave është tani një biznesmen, dhe Linda nuk ka vështirësi për të gjetur boyfriends. Më së shumti, George dhe Lorraine tani kanë marrëdhënie të ngushta ata kurrë nuk kishin, derisa Biff është bërë një auto detailer / rondele dhe tani është shumë i respektueshëm ndaj George. Ashtu si Marty bashkohet me Jennifer, Doc arrin, duke këmbëngulur se ata e shoqërojnë atë në të ardhmen për të zgjidhur një problem me fëmijët e tyre. Me Doc në timon, Marty dhe Jennifer hyjnë në DeLorean përmirësuar, tani një hovercar fluturon mundësuar nga fuzionit bërthamor, dhe ata të shkojnë përsëri në të ardhmen.

Produksioni Redakto

Aktoret Redakto

Rexhija dhe Skenari Redakto

Qmimet Redakto

Shih dhe Redakto