Bahaizmi

fe monoteistike
(Përcjellë nga Bahá'í)

Bahaizmi (/ bəˈhɑːiː, bəˈhaɪ /; Persisht: بهائی Bahāʼi) është një fe që mëson vlerën thelbësore të të gjitha feve, dhe unitetin dhe barazinë e të gjithë njerëzve.[1] Themeluar nga Baháʼu'lláh në vitin 1863, fillimisht u rrit në Persi dhe pjesë të Lindjes së Mesme, ku është përballur me përndjekje të vazhdueshme që nga fillimi i saj.[2] Vlerësohet të ketë ndërmjet 5 dhe 8 milion adhurues, të njohur si Baháʼís, të përhapur në disa vende të botës.[3]

ShënimetRedakto

ReferimetRedakto

BurimetRedakto

  • "bahai". Dictionary.com Unabridged (në anglisht) (bot. 4th)). Random House, Inc. 2017.
  • Lua error in Moduli:Citation/CS1/Utilities at line 114: Thirrur me një kusht të gabuar të papërcaktuar.
  • "Worldwide Adherents of All Religions by Six Continental Areas, Mid-2010". Encyclopædia Britannica (në anglisht). 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 nëntor 2016. Marrë më 3 janar 2020.