Bahar Şahin (lindi më 4 maj 1997) është një aktore turke.

Bahar Şahin
U lind në4 maj 1997
PunësimiAktore
Vite aktiviteti2015-prezent

Jeta dhe karrieraRedakto

Bahar Şahin ka lindur në Ankara më 1997. Familja e saj është me origjinë nga Artvin. Kur ishte 12 vjeç, ajo u vendos me familjen e saj në Stamboll dhe vazhdoi shkollimin dhe jetën e saj të trajnimit atje. Ajo u bashkua me klasat e teatrit gjatë viteve të shkollës. Şahin bëri debutimin e saj televiziv në serialin O Hayat Benim. Më vonë, ajo mori pjesë në filma të tillë si Yol Arkadaş, Yol Arkadaşım 2 dhe İyi Oyun dhe u xhirua në një seri serish si Lise Devriyesi dhe Servet. Midis 2019-2020, ajo u ngrit në spikatje duke luajtur personazhin e Xhherenit në serialin Zalim İstanbul]], për të cilën mori një nominim të Golden Butterfly Award për aktoren më të mirë.[1][2][3]

FilmografiaRedakto

Filma
Viti Titulli Roli
2017 Oha Diyorum Bahar
Yol Arkadaşım Xhemre
2018 Yol Arkadaşım 2
İyi Oyun Naz
Së shpejti Hiç
Së shpejti Roza Xhejlan
Seriale
Viti Titulli Roli
2014-2017 O Hayat Benim Myge Atahan
2017 Lise Devriyesi Ishël Jëllmaz
Kayıtdışı Inxhi
2018 Servet Ferah Feza
2019-2020 Zalim İstanbul Xheren Jëllmaz Karaçaj
2022 Gülümse Kaderine Eda
2023- Tetikçinin Oğlu Sibel
Internet
Viti Titulli Roli
2022 Duran Asllë

ReferimeRedakto

  1. ^ "Zalim İstanbul'un yayın tarihi belli oldu!". ranini.tv (në turqisht). 23 mars 2019. Marrë më 10 korrik 2020.
  2. ^ "Bahar Şahin kimdir? Bahar Şahin nereli ve kaç yaşında?". Sözcü (në turqisht). 16 prill 2019. Marrë më 10 korrik 2020.
  3. ^ "Bahar Şahin kimdir, kaç yaşında? Genç oyuncu magazinin gündeminde!" (në turqisht). CNN Türk. 24 qershor 2020. Marrë më 10 korrik 2020.