Bandar Seri Begawan (Jawi: بندر سري بڬاوان) popullsia 27.285 (që nga 2002), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Sulltanatit të Bruneit.

Bandar Seri Begauan
Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque 02.jpg
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej27.285
Faqja zyrtarewww.municipal-bsb.gov.bn
The Ceremonial Ship beside the Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque
Located on an archaeological site at Kota Batu, Brunei museum is the largest in the country.

GjeografiaRedakto

Bandar Begawan është e vendosur në 4° 53' 25" N, 114° 56' 32" E, në bregun verior të lumit Bruneit.

GaleriaRedakto

 
Xhamia Sultan Omar Ali Saifuddin.
 
Street in Gadong, the main shopping district of Bandar Seri Begawan.

Lidhjet e jashtmeRedakto