Bangui është kryeqyteti i Republikës së Afrikës Qendrore dhe qyteti më i madh i saj. Në vitin 2012 ai kishte një popullsi të prej 734.350 banorë. Bangui u krijua nga francezët në vitin 1889 dhe u quajt Bangui për vendosjen e tij në bregun verior të lumit Ubangi (frëngjisht: Oubangui). Shumica e popullsisë së Republikës Afrikës Qendrore jeton në pjesën perëndimore të vendit, në Bangui dhe zonën përreth.

Bangui
Qytet
noform
Pamje nga Bangui
Vendndodhja
Bangui is located in Republika e Afrikës Qendrore
Bangui
Bangui
4°22′00″V 18°35′00″L / 4.366667°V 18.583333°L / 4.366667; 18.583333Koordinatat: 4°22′00″V 18°35′00″L / 4.366667°V 18.583333°L / 4.366667; 18.583333
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Afrikës Qendrore
Kryetari i Bashkisë Catherine Samba-Panza
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 67 km2
Lartësia 369 m (m.n.d.)
Popullsia 734.350 banorë
Dendësia 10.960 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1889