Mehmet Barësh Manço I njohur në Evropë si Boris Mancho (2 janar 1943 - 1 shkurt 1999) ishte këngëtar, kompozitor, producent, aktor turk. Ishte një ndër këngëtaret më të mirë të rokut në Turqi po ashtu Barëshi ishte i njohur jo vetëm në Turqi por edhe në Evropë. Barësh kishte regjistruar disa këngë në gjuhë të ndryshme si në gjuhët: anglisht, frëngjisht, greqisht, italisht, bullgarisht, Rumunisht, arabisht etj... po ashtu disa këng të tij janë përkthyer në më shum se 20 gjuhë të botës dhe ka kompozuar mbi 300 këng në shum gjuhë të ndryshme.

Barësh Manço
Instrument(et)Kitarë, violin, piano
LabeliSayan Plak (1972)
Yavuz Plak (1972-1989)
Turkuola Plak (1980-1983)
Emre Plak (1989-1999)
Nëshkrimi i Barësh Manço
Statuja e Barësh Manço para Muzeut Barësh Manço

Jeta Redakto

Mehmet Baris Manço u lind me 2 janar 1943 në Üsküdar, një rreth në Stamboll, familja e tij e pagëzoi me emrin Mehmet sepse lindi gjatë Luftës së Dytë Botërore familja e ti u nda dhe ai jetonte me babin e tij per një kohë të shkur në Ankara ku kreu shkollen fillore dhe atë të mesme e kreu në Silsi dhe Shkollen e Lartë e Kreu në Beyoglu (Galatasary).

Kariera si muzikant Redakto

Interesin Manco në muzikë filloi në 1957 si një amator në vitin 1958, themeloi grupin e tij të parë, një grup i miqve. Personelin e shkollës së mesme, ky grup u themelua në kontrabas, dhe Benar Akbas, kitaristi rrallë Enön, armonikada Luftës Özgenç, këngëtar dhe saksofonistin Oguz Arden Akat Asaf ishte në luftë. dhe Emre Gönenç Omayer Riza, Rebecca Zola në bateri, tenori saksofonistin Kayihan Oguz. Ky ekip mbulon të rock and roll grupit, ndërsa Dream Girl e Paqes Manço'da përbërjen e parë ishte në kohë të tilla dhe në Ankara u bë pronar i një çmim të muzikës të vogël.

Rock Kariera Redakto

Në shtator të 1963 për të studiuar në Akademinë Mbretërore të Belgjikës për rrugën në një kamion para se ai u largua nga Turqia dhe Belgjika, kryeqytetin e Francës, shkoi në Paris për të thënë para francez Henri Salvador këngëtari i njohur dhe u takua. Henri Salvador Paqe Manco mbipeshë për shkak të frëngjisht dhe e gjeti të pamjaftueshme dhe nuk mund të negociojë pamjen e jashtme të Manco, Belgjikë Manco vëllain e tij të vjetër shkoi në luftë. Akademia Mbretërore Belge foto, grafike dhe edukimin e brendshme design, ndërsa në të njëjtën kameriere, ka punuar në makinë-ulur punë. Gjatë kësaj kohe ai u takua me Balçikalı Soulac poet Andre. Faleminderit për mundësinë e promovuar franceze, dhe kompozimet e tij kishte Soulac vlerësimit. Soulac, shkroi se kompozime Manco. Baris Manco që dëshiron të vazhdojë karrierën e tij muzikore në vitin 1964, një marrëveshje me kompanitë e Rigolo rekord "Jacques Danjean Orkestra" filloi të punojë me të. Paqe kthye në Rock dhe Roll'a Twist'ten pranimit Manco u gjet gjithashtu. French dy-song PE lëshuar në 4 shtator 1964'ün. PE parë Babysitting, dhe Quelle Peste, Jenny, Jenny, dhe PE të tjera Un amour que toi auire morën pjesë në këngë. Pllaka si rezultat i suksesit të radios franceze transmetim, "Salut les copins" nga muzika pop ishte e ftuara e një përmbajtjes së programit. Kjo PE kur është fjala për Turqinë si një radyocular artist Manço'yu mendoj franceze ishin të pranishëm. Manco të kërkuar për të apo nuk ishte në gjendje për të hequr LP të parë të kësaj periudhe. 12 janar 1965, në Francë, sallë famë botërore Paris koncert të Olimpia të vjetër, Salvatore Adamo, dhe Franca doli në skenë para Babysitter'ı Gall'den me kompozime të tyre më vonë, Jenny, Jenny, Quelle Peste, Un autre que toi Amour Je veux në këngë frëngjisht dhe anglisht dhe i tha shpëtimtarin e tij. Performancës Manco fazë u uroi nga Henri Salvador. Në të njëjtin vit, Liege "Rollers Artë" dha një koncert me një grup të quajtur.

Në vitin 1966, një festival, theksoi: "Folk 4" me grupin se me exhibiting shembuj të muzikës turke. Por franceze nuk ka si theks të tij për një muzikant Manco Manço'yu Paqe Paqe ndalon vjedhjen e pllakave të tij, duke i dhënë fund karrierës së një nga arsyet ishte i impresionuar thellë dhe në Evropë. Në të njëjtin vit, i quajtur "L'Alba" nga një grup Baris Manco, dhe këndoi këngën e parë të shkruar nga Andre Soulac. Popullore dhe epokës psychedelic rock.

Filmografia Redakto

 • Baba bizi eversene 1975

Diskografia Redakto

 • Dünden Bugüne (1972) (Sayan)
 • 2023 (1975) (Yavuz Plak)
 • Sakla Samanı Gelir Zamanı (1976) (Yavuz)
 • Baris Mancho, released as Nick The Chopper in Turkey (1976) (CBS Disques/Grammofoonplaten S.A.B.V., CBS 81784, Yavuz LP)
 • Yeni Bir Gün (1979) (Yavuz ve Burç Plakçılık)
 • 20 Sanat Yılı Disco Manço (1980) (Türküola)
 • Sözüm Meclisten Dışarı (1981) (Türküola)
 • Estağfurullah... Ne Haddimize! (1983) (Türküola)
 • 24 Ayar Manço (1985) (Emre Plakçılık)
 • Değmesin Yağlı Boya (1986) (Emre Plakçılık)
 • 30 Sanat Yılı Fulaksesuar Manço - Sahibinden İhtiyaçtan (1988) (Emre Plakçılık)
 • Darısı Başınıza (1989) (Yavuz ve Burç Plakçılık)
 • Mega Manço (1992) (Emre Plak)
 • Müsaadenizle Çocuklar (1995) (Emre Plak)
 • Barış Manço Live In Japan (1996) (Emre Plak)
 • Mançoloji (1999) (Emre Plak)
 
Baris Manço në Meksikë 1998

Vdekja Redakto

Pranë mbrëmjes së 1 janar 1999 në 23:30 pësoi një atak në zemër dhe të hequr nga rrethi i tij në shtëpi e Stambollit Moda Spitali Siyami Kirurgjisë Ersek kraharorit dhe kardiovaskulare, të njëjtën natë me kohë në 01:30 është vrarë. Më parë në vitin 1983, një kishte një vrull në zemër. Titulli i Artist Shtetit në vitin 1991 për ceremoninë e varrimit të shtetit do të mbahet Manco. Më 3 shkurt 1999 flamurin Galatasaray në arkivol të mbështjellë me flamurin e turqve u mbajt në Qendrën Kulturore Ataturk, duke sjellë, Levent Pas lutjet e funeraleve në xhaminë e Sulltan Mihrimah Kanlıca'daki janë bërë, dhe u varros në varrezat. varri "lidhjet Gesi" Gesi qytetin e Kayseri, u fut edhe për interpretimin e tokës. e vdekjes së tij, dhe disa politikanë për t'u dëgjuar, atëherë presidenti Sulejman Demirel lëshoi ​​një mesazh ngushëllimi.

Trashëgimia Redakto

Muzeu Redakto

 
Statuja e Baris Manço në Muzeun e tij.

Moda rezidencë u bë një muze në rrethin e Kadikoy. Pavijon, 19 tullave Whittall familja e shtëpisë, i njohur si shekull e konaktı. Manco u ble nga të presë në vitet 1970 dhe deri në vdekjen e tij ka jetuar në këtë rezidencë me familjen e tij. Sot, kjo rezidencë historike e rrethuar nga ndërtesa banimi përdoret si një muze dhe Paqe sendet Manço personale janë shfaqur gjithashtu.

Testamenti Redakto

Testamentin të cilin e kishte formuluar Baris Manço në vitin 1995 kur ishte në Meksikë e ndante pasurinë në familje, mes gruas dhe fëmijëve.

Referimet Redakto