Belize City është qyteti më i madh në Beliza dhe ishte kryeqyteti i Hondruasit Britanik. Sipas regjistrimit tq popullsisë më 2010, qyteti ka pasur 57,169 banorë. Belize City ishte kryqyteti i Hondurasit Britanik derisa qeverisa u zhvendos në kryqytetin e ri të Belpomanit më 1970.[2]

Belize City
Qytet
Njohur si Kryeqyteti i Vjetër
noform
Kolazh me pamje nga Belize City
Flamuri_figura
Flamuri
Vendndodhja
Belize City is located in Beliza
Belize City
Belize City

Koordinatat: 17°29′55″V 88°11′19″P / 17.49861°V 88.18861°P / 17.49861; -88.18861

Administrimi
Shteti Flamuri Beliza
Distrikti Belize
Kryetari i Bashkisë Darrell Bradley
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 35.67 km2
Popullsia 57,169 banorë
Dendësia 1,602,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1638[1]
Zona Kohore UTC-6
Koordinatat 17° 29′ 55″ Veri

88° 11′ 19″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.belizecitycouncil.org

QeveriaRedakto

Zgjedhjet për kryetar mbahen çdo tre vjet në mars. Pas zgjedhjeve komunale më 2015, krytari i tanishëm është Darell Bardley nga Partia e Bashkuar Demokratike.

Statistikat e popullsisëRedakto

Më 2010, popullsia në anën e veriore ishte gjithsej 7,620 meshkuj dhe 8,496 femra. Popullsia në anën jugore ishte 18,266 meshkuj dhe 19,150 femra.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  2. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  3. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  4. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).