Benjamin Rojas

aktor argjentinas

Benjamin Rojas lindi më 16 prill 1985La Plata, Argjentinë. Rojas është aktor dhe këngëtar argjentinas.

BiografiaRedakto

Kur Benjamin mbushi 12 vjet, Cesar Silvio axha i tij fotograf mori disa foto te tij, dhe u dërgoi disa axhensive ne Buenos Aires Argjentin.

Dhe nuk zgjidhej, ne asnjë rol, sepse siç thoshte ai, sapo dilja para kamerës nuk thoja azgje.

TelenovelaRedakto

ChiqutitiasRedakto

Paraqitet ne televizion për here te par ne vitin 1998 ne novele Argjentinase Chiquititas, një novel me producentë Cris Morena, dhe roli i Benjaminit ishte Yago. Gjithashtu interpretoi Bautistan ne po te njëjtën telenovel. Ne vitin 2001 mbas 3 vitesh sukses, xhiron filmin Chiquittias, dhe Rincon De Luz, ne qytetin Villa La Angostura, Patagonia Argentina.

Rebelde WayRedakto

Ne vitin 2002 i zgjedhur përsëri nga Cris Morena por tani me një projekt te ri te për adoleshent te quajtur Rebelde Way, qe arriti shikueshmëri te madhe ne Ekuador, ARGJENTIN, ne vendet e Amerikës Latine, Evropë etj. Aty quhej Pablo Bustamante djali i kryebashkiakut te Buenos Aires. Ai shkon ne shkollën me prestigjioze ne vend Elite Way School, qe shkollohen fëmijët e njerëzve me te njohur te vendit. Personazhi i Pablos merr pjes edhe ne grupin Erreway me tre shokët e tij te klasës Mia, Manuel dhe Marizza. Seriali Rebelde Way pati dy pjes ne pjesën e par (139 epizoda dhe ne te dytën 180 epizoda), qe u trasmetuan nga Telefe dhe Canal America. Ai po ashtu ka pasur një rol shum te rendesishem ne serialin Floricienta i cili është trasmetuar ne Kosove dhe ka pasur shumë sukses te madh, emri i Benja-s ne këtë serial ka qen Franko Fricenualden. Benjamin ka luajtur edhe ne Alma Pirata, ne një episod te sezonit -te I te Casi Angeles, dhe ne sezonin e III te Casi Angeles III, episoda.

- Ka pasur rolin kryesor ne La Leyenda, dhe po ashtu koheve te fundit është duke u marr me xhirimet e serialit me te ri te CRIS MORENA GROUP JAKE BLAKE - ku Benja interpreton dy role, ne njeren an ne rolin e një superstar - superylli - dhe ne anën tjetër te rolit te një djali te urt qe rrin gjithmonë duke mësuar, formula te ndryshme matematikore. Benja është ndar nga e dashura e tij Maria Del Cierro vitin e kaluar-ende nuk dihet se me kënd është ne lidhje.