Bertrand Delanoë

politikan francez

Bertrand Delanoë (i lindur më 30 maj 1950) është një politikan francez, dhe ka qenë kryetari i bashkisë së Parisit që nga viti 2001. Një anëtar i Partia Socialiste së Francës (PS), ai është konsideruar të jetë një kandidat i mundshëm për Presidentin e Republikës Franceze në 2012[1]. Delanoe ka lindur në Tunis, Tunizi nga baba francezeo-tunizian dhe nga nënë franceze. Ai shkoi në Francë me familjen e tij kur ishte adoleshent.

Bertrand Delanoë (2008)

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Burke, Jason (6 janar 2008). "Definitively a mayor à la mode". London: The Observer. Marrë më 18 shkurt 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)