Bogë është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Bokaj dhe Bogët.

Bogë
Bogët
Fshat
noform
Fshati Bogë
Vendndodhja
Bogë is located in Kosova
Bogë
Bogë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Rugovë
Lartësia 1532 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 44′ 34″ Veri

20° 3′ 14″ Lindje

Fshati është i vogël malor dhe gjithashtu një vend i përshtatshëm për pushime në Kosovën perëndimore.

GjeografiaRedakto

Fshati Bogë ndodhet në Rajonin e Rugovës, në Alpet Shqiptare në një lartësi prej rreth 1.300m - 1.400m. Pranë fshatit ndodhet Maja e Hajlës në 2.403 m dhe Lumbardhi i Pejës i cila ka burimin jo shumë larg fshatit. Përreth fshatit gjenden malet shumë piktoreske.

Në Bogë janë ngritur shumë shtëpi pushimi, dhe ekzistenca e Qendrës Skitare tërheq shumë vizitorë. [1] [2]

KulturaRedakto

Qendra SkitareRedakto

Me të drejtë që Boga e Rugovës konsiderohet vendlindja e skitarisë kosovare. Tani në këtë Qendër është i montuar një skilift me gjatësi deri në 1000 metra dhe ka objekte të ngritura për vendosjen dhe organizimin e garave të ndryshme të Kosovës dhe ndërkombëtare. [3] [4]

Përveq pistës së skijimit në Bogë, në kodrat përreth ekzistojnë edhe terrene e pista të tjera skijimi, si p.sh. në Stankaj e vende tjera.

Në Bogë ndodhen edhe dy shkolla skijimi: "Dardania" dhe "Ke Luani".[5] [6]

GaleriaRedakto

Shih dhe këtëRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Kosovo's Alternative Outdoor Sport Destination - Boge, www.balkaninsight.com
  2. ^ https://viewkosova.com/visit-kosovo/boge-village/
  3. ^ http://www.albinfo.ch/boga-aty-ku-bora-merr-fryme-shqip/
  4. ^ http://www.sportrks.com/index.aspx?SID=38&LID=2&ACatID=37&AID=1012[lidhje e vdekur]
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2014. Marrë më 19 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 dhjetor 2017. Marrë më 19 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Boga (Kosovë) – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale