Bogujevcët, në bazë të patronimit mund të përfundojmë se janë me prejardhje nga fshati Bogujevc, por nuk e dimë saktësisht se a janë nga fshati tjetër, që mban këtë emërtim e që ishin të banuara, po ashtu, me shqiptarë (në rrethin e atëhershëm të Prokuples) ose në fshatin tjetër, Bojugevc të Jabllanicës. Janë të fisit Këlmend, të cilët erdhën nga fshati Bogujevc, rrethina e Kurshumlisë. [1]

Referime Redakto

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. fq. 25. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)