Hape menynë kryesore

Bojat[1] (greqisht: Άνοιξη/Anoixi) është qytezë në qarkun i Atikës, Greqi. Përpara vitit 1954, qyteza është njohur me emrin e vjetër në formën greke Παλαιόν Μπογιάτιον/Palaion Boyiátion.[2]

Bojat
Άνοιξη
Qytezë
Vendndodhja
Bojat is located in Greqia
Bojat
Bojat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Atikë
Qarku Atika Lindor
Komuna Xhamali
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 7′ 55″ Veri

23° 51′ 41″ Lindje

Popullsia 5.397 banorë (2011)

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 33.
  2. ^ Πανδέκτης: Palaion Boyiátion - Anoixi