Bota Informatikes themeluar me 24 Qershor 2010 është një portal i cili çdo ditë prezanton artikuj mbi teknologjinë , e gjithë përmbajtje unike, kjo faqe ka tendencë të vazhdueshme për të rritur popullaritetin e saj. Në të njejtën kohë në tregun virtual futemi si web medium interaktiv i cili kombinon forcën e web shërbimeve dhe rrjeteve sociale, me lajme dhe informacione nga teknologjia informative .Puna jonë bëhet e mundur nga një bashkësi vullnetarësh, anëtarësh dhe dhuruesish.Qëllimi ynë kryesorë është që të përkrahim, edukojmë dhe promovojmë Informatikes potencialin shqiptar, dhe dukshëm të kontribojmë për zhvillimin e teknologjisë informative.

[1][2][3][4]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2014. Marrë më 14 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ http://www.twitter.com/BInformatikes
  3. ^ http://www.youtube.com/user/BotaInformatikes
  4. ^ https://plus.google.com/101416019404775894995