Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Brabanta Veriore (kthjellim).


Brabanta Veriore është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 5081.76 km² dhe popullsi 2462188 banorë[1]. Boscoducale është kryeqendra e provincës.

Brabanta Veriore
Noord Brabant
—  provincë  —
stema_figuraNorth Brabant-Flag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Boscoducale
Komisari i Mbretëreshës Wim van de Donk
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°41′21″V 5°18′11″L / 51.689166°V 5.303055°L / 51.689166; 5.303055 (Brabanta Veriore)Koordinatat: 51°41′21″V 5°18′11″L / 51.689166°V 5.303055°L / 51.689166; 5.303055 (Brabanta Veriore)
Sipërfaqja 5.081,76 km2
Popullsia 2.462.188 banorë 2011
Dendësia 484,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1815
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-NB

Brabanta Veriore – Vendndodhja

www.brabant.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto