Brandon Bruce Lee emri në gjuhen kineze (李國豪) lindi me 1 shkurt 1965 në Oakland të Shteteve të Bashkuara ishte luftëtar i Kong Fu-së dhe aktor Kinezo-amerikan po ashtu ishte i biri i Brus Li-së legjenda e arteve marciale dhe aktor po ashtu dhe rexhisor. Ndërsa gjushi i tij Lee Hoi Chuen ishte aktor qe kishte luajtu për mbi 85 filma.

Brandon Lee
Brandon Lee.jpg
Brandon Lee 1985
Informacione personale
Ditëlindja 1 Shkurt 1965
Vendlindja Oakland, California, USA
Ditëvdekja 31 Mars 1993
Vendvdekja Wilmington, North Carolina,USA
Role të shquar Brandon Ma ,Eric Draven,Jake Lo etj...
Gjatësia 1.81 m
Pseudonime Li
Bashkëshort(ja) Eliza Hutton (1990–1993)
Kombësia Kinez , Amerikan


JetaRedakto

FamiljaRedakto

Te Dhëna PersonaleRedakto

VdekjaRedakto

KarieraRedakto

FilmografiaRedakto

Seriale TeleviziveRedakto

  • 1986 Kung Fu: The Movie rolin si Chung Wang
  • 1987 Kung Fu: The Next Generation rolin Johny Caine
  • 1988 Ohara rolin si Kejni

TrashigimiaRedakto

ReferimetRedakto

Brandon Lee i biri i Brus Li-së dokumentari- Brandon Lee e verteta e Hollywoodit një pjesë nga dokumentari [1]