Brazzaville është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Republikës së Kongos dhe është e vendosur në lumin Kongo. Sipas regjistrimit të vitit 2001, ajo ka një popullsi prej 1.018.541 banor në qytet, dhe rreth 1.5 milionë në total. Qyteti i populluar i Kinshasë (më shumë se 10 milionë banorë në 2009) , [2] kryeqyteti i Republikës Demokratike të Kongos, qëndron vetëm mbi lumin Kongo nga Brazzaville. Së bashku me Kinshas, e njohur edhe si Kinshasë-Brazzaville ka bërë gati 12.000.000 banorë. Mbi një e treta e popullsisë së Republikës së Kongos jeton në kryeqytet, dhe ajo është shtëpia për 40% e punë jo-bujqësore. Ajo është gjithashtu një qëndër financiar dhe administrative.

Brazzaville
Popullsia
 • Total1.018.541

Pak historiRedakto

EkonomiaRedakto

 
Kinshasa seen from Brazzaville. The two capitals are separated by the Congo River.
 
Taxis në Brazzaville

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

BinjakëzimiRedakto

Lidhjet e jashtmeRedakto