Brdovec (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë ZagrebKroaci.

Brdovec
Sv Vitus Church, Brdovec.jpg
Popullsia
 • Total2.843

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2843 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2794 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2310 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 1.75%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Brdovec – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Zagreb