Brenda Lee (e lindur Brenda Mae Tarpley, në 11 dhjetor të vitit 1944) është një interpretuese dhe këngëtare amerikane e viteve 1960. Ajo këndoi rockabilly, pop dhe country music, dhe kishte vendin e 47-të në grafikun amerikan të hiteve gjatë viteve 1960, dhe u rendit e katërta në atë dekadë duke u tejkaluar vetëm nga Elvis Presley, Beatles dhe Ray Charles. Ajo është ndoshta më e njohur në Shtetet e Bashkuara për hitin e saj të vitit 1960 "I'm sorry" dhe Rockin' Around the Christmas Tree të vitit 1958, një standard amerikan i Krishtlindjeve për pothuajse 60 vjet.

Brenda Lee
Brenda Lee 1977.JPG
Lee në vitin 1977
Lindi më Dhjetor 11, 1944(1944-12-11)
Vendlindja Atlanta, Georgia, US
Emër tjetër Brenda Mae Tarpley
Profesioni Singer
Website
www.brendalee.com

Rreth 145cm e gjatë, ajo mori pseudonimin Little Miss Dynamite në vitin 1957 pas regjistrimit të këngës "Dynamite" dhe ishte një nga yjet më të hershëm të pop që të ketë një ndjekje të madhe bashkëkohore ndërkombëtare.

Popullariteti i Lee u zvogëlua në fund të viteve 1960, ndërsa zëri i saj u maturua, ajo vazhdoi një karrierë të suksesshme regjistrimi duke u kthyer në rrënjët e saj si një këngëtare e vendit me një varg hitesh gjatë viteve 1970 dhe 1980. Ajo është anëtare e Rock and Roll, Country Music dhe Rockabilly Halls of Fame. Ajo është gjithashtu një fituese e Çmimit të Arritjes Grammy. Lee është gruaja e vetme që do të futet në Sallat e Muzikës Rock and Roll dhe Country Music of Fame. Aktualisht jeton në Nashville, Tennessee.

Jeta e hershme dhe edukimiRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto