Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bronckhorst (kthjellim).


Bronckhorst është një qytet dhe komunë në provincën GelderlandHolandë me sipërfaqe 286.41 km² dhe popullsi 37626 banorë[1]. Hengelo është kryeqendra e komunës.

Bronckhorst
—  komuna  —
stema_figuraFlag Bronckhorst.png
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Gelderland – stema Gelderland
Kryeqëndra Hengelo
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°03′V 6°18′L / 52.05°V 6.3°L / 52.05; 6.3 (Bronckhorst)Koordinatat: 52°03′V 6°18′L / 52.05°V 6.3°L / 52.05; 6.3 (Bronckhorst)
Sipërfaqja 286,41 km2
Popullsia 37.626 banorë 2011
Dendësia 131,37 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0313, 0314, 0575
Kodi Postar 6996-6999, 7020-7021, 7025, 7220-7221, 7223-7227, 7233-7234, 7250-7251, 7255-7256
Kodi statistikor 1876
Hengelo is located in Hollandë
Hengelo
Hengelo
Bronckhorst – harta_foto
www.bronckhorst.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Gelderland