Bunta Sugawara

aktor japonez

Bunta Sugawara (菅原 文太 Sugawara Bunta, 16 gusht 1933 – 28 nëntor 2014)[1] ishte aktorë japonezë.

BiografiaRedakto

Bunta Sugawara lindi në Sendai në vitin 1933.[2] Prindërit e tij u divorcuan kur ai ishte katër vjeç, dhe ai u transferua në Tokjo për të jetuar me babanë e tij dhe njerkën. Si pjesë e një politike të kohës së luftës për të evakuuar fëmijët nga qytetet e mëdha, ai u transferua përsëri në Sendai gjatë klasës së katërt. Si i rritur ai hyri në programin e drejtësisë të Universitetit Waseda, por u rrëzua në vitin e tij të dytë për dështimin për të paguar dhe filloi punën si model në vitin 1956.[3]

Roli i tij i parë ishte në filmin e vitit 1956 Aishu no Machi ni Kiri ga Furu. Sugawara u shfaq në filmin e Terou Ishii White Line, pasi u kërkua nga studioja Shintoho.[3] Sidoqoftë, kur Shintoho paraqiti falimentim në vitin 1961, Sugawara u zhvendos në studion Shochiku, ku u luajti në Shamisen and MotorcycleMasahiro Shinoda, por u pushua nga roli pasi kishte kaluar një nate i dehur. Ai dha një shfaqje të dukshme në Legend of a Duel to the DeathKeisuke Kinoshita (1963), por ajo nuk kaloi mirë në box office.[3] I zhgënjyer me pagën e ulët, dhe ato që ndjeu se ishin role të papërshtatshme, ai u largua dhe shkoi në Toei në vitin 1967 pasi u rekomandua nga Noboru Ando.[4]

Roli i parë i Sugawara në Toei ishte në Gendai Yakuza: Yotamono no Okite në vitin 1969. Ai arriti sukses të madh në moshën 40 vjeç, kur luajti në filmin yakuza Battles Without Honor and Humanity. Bazuar në një konflikt në jetën reale të yakuza në Hiroshima, seriali ishte shumë i suksesshëm, dhe popullarizoi një lloj të ri të filmit yakuza të quajtur Jigma Jitsuroku, dhe roli i Shōzō Hirono mbetet ende më i njohuri i tij.

Më 23 shkurt 2012, Sugawara njoftoi pensionimin e tij nga aktrimi. Ai erdhi në vendim pas tërmetit të vitit 2011, e cila ishte në shkallën 9.0-9.1 dhe u shtrua në spital në dimrin e vitit 2011, megjithëse tha se ai mund të konsiderojë rolet e ardhshme.[5]

Më 1 dhjetor 2014, u njoftua se Sugawara kishte vdekur nga kanceri i mëlçisë në një spital të Tokjos më 28 nëntor 2014.[6]

FilmografiaRedakto

FilmsRedakto

AnimeRedakto

SerialeRedakto

Video lojëraRedakto

ReferencatRedakto

  1. ^ Yakuza film veteran Bunta Sugawara dies at 81
  2. ^ "Bunta Sugawara" (në japonisht). Yahoo! Japan. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-03-03. Marrë më 2012-05-04.
  3. ^ a b c Schilling, Mark (2003). The Yakuza Movie Book : A Guide to Japanese Gangster Films. Stone Bridge Press. ff. 130–143. ISBN 1-880656-76-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Confessions of a con artist". Japan Times. 2 prill 2003. Marrë më 2012-05-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Bunta Retires From Big Screen". Japan Zone. 24 shkurt 2012. Marrë më 2012-05-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Japanese Gangster Movie Icon Bunta Sugawara Dead At 81". Variety. 1 dhjetor 2014. Marrë më 2014-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)