Një burim termal është në burim i formuar nga ujrat e nxehta gjeotermale nëntokësore që del nga korja e Tokës. Ekzistojnë burime të nxehta gjeotermike në shumë vende në të gjithë koren e tokës.

Burimi i Grand Prismatic në Parkun Kombëtar të Yelloustoun

Përkufizimi

Redakto

Nuk ka ndonjë përkufizim të pranuar botërisht për një burim termal. Për shembull, në shumicën e rasteve termi "burim termal" definohet si:

  • secili burim gjeotermik[1]
  • një burim që e ka temperaturën e ujit më të lartë se burimet rreth tij [2]
  • një burim natyror me temperaturë të ujit më të lartë se temperatura e trupit – normale ndërmjet 36.5 dhe 37.5 °C (97.7 dhe 99.5 °F)[3]

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "MSN Encarta definition of hot spring". Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2009. Marrë më 16 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Miriam-Webster Online dictionary definition of hot spring
  3. ^ Wordsmyth definition of hot spring