Buteni është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.457 banorësh dhe sipërfaqe 92,84 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Berindia, Buteni, Cuied, Păulian.

Buteni
Location of Buteni
Popullsia
 • Gjithsej3,457

HistoriaRedakto

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1387.

ReferimeRedakto