Căiuţi është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 5437 banorësh dhe sipërfaqe 134.82 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 9 fshatrave: Blidari, Boiştea, Căiuţi, Floreşti, Heltiu, Mărceşti, Popeni, Pralea, Vrânceni.

Căiuţi
Komunë
Vendndodhja
Căiuţi is located in Rumania
Căiuţi
Căiuţi

Koordinatat: 46°11′0″V 26°56′0″L / 46.18333°V 26.93333°L / 46.18333; 26.93333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 134.82 [1] km2
Popullsia 5437 [2] banorë
Nr. fshatrave 9
Fshatrat Blidari, Boiştea, Căiuţi, Floreşti, Heltiu, Mărceşti, Popeni, Pralea, Vrânceni
Koordinatat 46° 11′ 0″ Veri

26° 56′ 0″ Lindje

ReferimeRedakto

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)