Mustafa Alibegu i njohur Cafo beg Ulqini (Ulqin, 1893 – Shkodër, 24 dhjetor 1977) ka qenë detar, tregtar dhe atdhetar shqiptar nga Ulqini. Shërbeu si kryetar i Bashkisë së Ulqinit në vitet 1941–45, si dhe deputet i Ulqinit në Parlamentin shqiptar. U zgjodh anëtar Këshillit të Lartë të Regjencës[5] nga parlamenti, pas vdekjes së Regjentit Fuat Dibra. Pas 29 nëntorit 1944 u strehua ndër disa miq të tij dhe u dorëzua në anën shqiptare më 1953. U dënua me 5 vite burgim dhe pastaj jetoi në Shkodër.[6]

Mustafa Alibegu
Anëtar i Këshillit të Naltë të Regjencës
Në detyrë
10 korrik 1944[1] – 29 nëntor 1944[2]
Kryetar i Ulqinit
Në detyrë
August 26, 1923[3] – 1942[4]
Të dhëna vetjake
U lind mërr. 1893
Ulqin, Principata e Malit të Zi
Vdiq më25 dhjetor 1977
Shkodër, Shqipëri
NënshtetësiaShqiptare
ProfesioniKryetar i Ulqinit, Anëtar i Lidhjes së Dytë të Prizrenit, Anëtar i Këshillit të Naltë të Regjencës
Nënshkrimi

Më 18 prill 2016, u dekorua nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”.[7] Sot në Ulqin është një rrugë që mban emrin "Cafo Begu".[6]

Referime Redakto

  1. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2017-07-04. Marrë më 2017-05-27.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 4 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ Buçinca, Fahri (2009). Cafo Beg Ulqini: Jeta dhe veprimtaria politike. ISBN 9788690873326.
  4. ^ "Pushime dhe emërime në Bashki dhe Komunë" (PDF). Fletorja Zyrtare. Nr. 118: 8. 14 tetor 1942.
  5. ^ Likuidimi i udhëheqësve fetarë në Ulqin (1944 - 1946) Arkivuar 13 tetor 2017 tek Wayback Machine, Nail Draga 2014
  6. ^ a b Juka, Gëzim H. (2018). Shkodranët e 7 prillit dhe të 29 nëntorit. Tiranë: Reklama. fq. 245–246. ISBN 9789928440358. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Presidenti Nishani dekoron Cafo Beg – Ulqinin (pas vdekjes) me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” Arkivuar 19 tetor 2016 tek Wayback Machine – president.al