Camila Bordonaba lindi në El Palomar4 shtator 1984, është një aktorë, këngë-shkruese, kompozitorë, këngëtare argjentinase.

Bordonaban e thërrasin Cato, familja shokët dhe miqet. Më siguri më së shumti, e njohim në rolin e Camila Pastillo në Chiqutitias dhe në Rebelde Way në rolin e Marizza Pia Spirito. Camila ka bërë shumë rolë në disa show të njohur Argjentinas si të Floricienta, El Patron de La Vereda dhe Son de Feierro, aktualisht është dukë punuar në serialin Atraccion x4.

Ajo i ka kënduar disa këngë solo, si edhe hitin e madh Por ti (shqip: Për ty). Ajo është aktorja më e famshme e re në Argjentinë.

Biografia

Redakto

Camila është fëmija i tret dhe më e reja e prindërve Nora Bordonaba dhe Juan Carlos Bordonaba. Ajo ka një vëlla më të madh i cili quhet Rodrigo dhe një motër më të madhe së ajo e cila quhet Melina. Ajo ka lindur më 4 shtator 1984, në El Palomar afër kryeqytetit Argjentinas Buenos Aires.

Si një fëmijë ajo menjëherë tregoi talentin e saj për këndim dhe aktrim, kështu që karriera e saj filloi shum herët. Bordonaba ka pasur edhe një lidhje më aktorin e mirënjohur Argjentinas Benjamin Rojas, ku ata ishin njohur gjatë xhirimeve të Chiquiqititas, dhe Rebelde Way. Dukë biseduar Rojas për Bordonaban thotë së ajo ishte dashuria e par e tij dhe vajza e par që ai ndonjëherë kishte puthur. Pas asaj marrëdhënie Bordoanab u bë e dashura e Chocit që u takua gjatë turnirit të Erreway. Choci ishte më i vjetër se Camila, dhe shum njerëz nuk ishin dakord më lidhjen e tyre...

Bordonaba dhe Rojas u ndan në 2004. Camila në 2007 tregoi së ata ishin ndarë, më Cochin. Shoku më i mirë i saj është Felipe Colombo për të Colombo thotë se "ajo është si motër e imja" ndërsa mediat kanë shkruar së ata ishin bashkë, por që të dy e demantuan këtë gjë, dhe than ne kemi provuar por nuk funksionoi, dhe e zbuluam se jemi vetëm shok, dhe kjo është e tëra. Bordonaba jeton vetëm në apartamentin e saj që nga janari i vitit 2008.

Ngjyra e preferuar e Camilas është e kaltër dhe këngëtari i saj i preferuar është Diego Torres.