Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Churchill (kthjellim).


Churchill është një qytetNorthern Region, provinca Manitoba, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 53.96 km² dhe popullsi 923 banorë.[1]

Churchill
—  qytet  —
Pamje nga Churchill (Manitoba)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Manitoba – stema Manitoba
Ndarja statistikore Northern Region
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°44′43″V 94°06′54″P / 58.7454°V 94.1149°P / 58.7454; -94.1149 (Churchill)Koordinatat: 58°44′43″V 94°06′54″P / 58.7454°V 94.1149°P / 58.7454; -94.1149 (Churchill)
Lartësia 0 m (n.n.d)
Sipërfaqja 53,96 km2
Popullsia 923 banorë 2006
Dendësia 17,11 banorë/km2
Prefiksi 204
Kodi Postar R0B 0E0
Vendndodhja
Churchill is located in Kanadaja
Churchill
Churchill
www.churchill.ca

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012.

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në Manitoba