Cirku është një film i heshtur, realizuar në vitin 1928 nga Çarli Çaplin. Nga shumë kritikë filmi, ky film thuhet se është një nga filmat më të nënvlerësuar të Çaplin.

Çarli si ekuilibrist litari në Cirku

Çdo vit në ditëlindjen e tij (Dita e Bastilles), Bergman shfaq kryeveprën melankolike të Çaplin, Cirku, për familjen dhe miqtë. Bergman si njeri nuk ishte komplet i përbërë nga zemërim ekzistencial. Ndonjëherë, ai mund të shijonte një ekuilibrist litari absurd me pantallonat e tij duke rënë poshtë duke u sulmuar nga një fuçi majmunësh. Ishte kjo qesharake, apo një metaforë për jetën?[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ Silver, Charles (15 janar 2013). "Ingmar Bergman's Wild Strawberries". Inside Out. {{cite web}}: |archive-url= ka nevojë për |archive-date= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)