City Hunter (japonisht シティーハンター Shitī Hantā) është një seri manga nga Tsukasa Hojo, publikuar nga viti 1985 deri më 1991 me rreth 6500 faqe. Ishte më shumë një manga se sa anime dhe nga seriali manga gjeti përshtatjen filmi real City Hunter me aktorin Jackie Chan.

City Hunter
PersonazhiPersonazhi
City Hunter (シティーハンター Shitī Hantā)
GjiniaAnime
Krijuar ngaKenji Kodama
Luajnë
  • Ryo Saeba - Akira Kamiya
  • Kaori Makimura - Makimura Kaori
kompozitori i muzikës hapëseRyōichi Kuniyoshi, Tatsumi Yano
ShtetiJaponi
Gjuha në prodhimin origjinalJaponisht
Nr. i episodeve140
Prodhimi
Kohëzgjatja23
Kompania e prodhimitYomiuri Television, Japan Victor
Transmetimi
Transmetimi origjinal6 prill 198728 mars 1988

Seriali është hartuar për të tërhequr audiencën moshave të reja meshkuj, kështu mund të përkufizohet si një Shōnen. Në zemër të aksionit qëndron detektivi privat Ryo Saeba.

Lidhje të jashtmeRedakto