Clara Haskil

muzikante rumune

Clara Haskil (7 Janar 1895 – 7 Dhjetor 1960) ishte një pianiste klasike rumune, e njohur si një përkëthyese e repertorit klasik dhe të hershëm romantik. Ajo u njoh veçanërisht për shfaqjet e saj dhe regjistrimet e Mozartit.

Clara Haskil

BiografiaRedakto

Haskil u lind në një familje hebreje sefardike në Bukuresht, Rumani, dhe studioi në Vjenë nën Richard Robert (nxënësit e të cilit përfshinë edhe Rudolf Serkin dhe George Szell) dhe sudioi shkurtimisht me Ferruccio Busoni.[1] Më vonë ajo u zhvendos në Paris, ku studioi me Morpain, nxënësin e Gabriel Fauré Joseph, të cilin ajo e ka përmendur gjithmonë si një prej ndikimeve të saj më të mëdha.

ReferimetRedakto

  1. ^ Minder-Jeanneret, Irène. "Haskil, Clara". HLS-DHS-DSS.CH. Marrë më 2 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)