Cleveland (shqip: Klivland) është një qytet në shtetin amerikan të Ohajos dhe qendra e qarkut Cuyahoga, qarku më i populluar në shtet. Qyteti ndodhet në verilindje të Ohajos në bregun jugor të liqenit Erie, rreth 100 kilometra në perëndim të kufirit me Pensilvaninë. Ai u themelua në vitin 1796 në afërsi të grykëderdhjes së lumit Cuyahoga, dhe u bë një qendër e prodhimit për shkak të vendndodhjes së tij në breg të liqenit, si dhe duke u lidhur me kanalet e shumtë dhe linjat hekurudhore. Ekonomia e Klivelandit ka sektorë të shumëllojshëm që përfshijnë prodhimin, shërbimet financiare, kujdesin shëndetësor, dhe sektorin biomjeksor. Në Kleveland ndodhet salla Rock dhe Roll Hall dhe Klinika Cleveland.

Klivlënd
Cleveland
Qytet
noform
Bashkia e Klivlandit
Flamuri_figura
Vendndodhja
Klivlënd is located in SHBA
Klivlënd
Klivlënd
Vendodhja e Klivlandit në SHBA

Klivlënd is located in Ohajo
Klivlënd
Klivlënd
Vendodhja e Klivlandit në Ohajo

Koordinatat: 41°28′56″V 81°40′11″P / 41.48222°V 81.66972°P / 41.48222; -81.66972

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Flag of Ohio.svg Ohio
Qarku Cuyahoga
Kryetari i Bashkisë Frank G. Jackson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 213,6 km2
Lartësia 199 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 389.521 banorë
Dendësia 1.972 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit klivlander
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 216
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Hopkins i Klivlandit
Koordinatat 41° 28′ 56″ Veri

81° 40′ 11″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.city.cleveland.oh.us
Pamje e qendrës së Klivlandit