Coca-cola Bottling Shqipëria

Coca-Cola Bottling Shqipëria (njohur si CCBS) është një zinxhir i mbushjes së Coca-Cola në bashkëpunim me Sibeg dhe grupin ACIES[4] që për momentin operon vetëm në Shqipëri.

Coca-Cola Bottling Shqipëria
Lloji SHPK
Themeluar 1994
Selia Kashar, Shqipëri[1]
Kryesuesit Luca Busi (President)
Cristina Busi (Administrator)
Produkte Pije joalkoolike
Të ardhurat rritje $22 million (2013)[2]
Fitimi rritje$16.8 million (2013)[3]
Punonjësit 304
Adresa e internetit www.coca-cola.al

HistoriaRedakto

Coca-Cola Bottling Shqipëria operon në Shqipëri që ng viti 1994 kur u prodhua dhe shishja e parë Coca-Cola aty. Përmes zinxhirit të prodhimit dhe rrjetit lokal të biznesit, aty u ndërtua një organizatë me më shumë se 300 punonjës brenda strukturës se saj. Duke marrë parasysh madhësinë dhe shpërndarjen e rrjetit, CCBS përfaqëson një nga aktorët kryesorë pro-aktive për zhvillimin e ekonomisë së shqipërisë.

ShijetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Coca Cola Bottling Shqipëria, "Contacts"". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 3 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Coca-Cola feston 20 vjetorin në Shqipëri". A1 Report. Marrë më 20 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Coca Cola, 20 vite në Shqipëri". Dielli.al. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 19 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 prill 2017. Marrë më 3 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto