Dag Hammarskjöld Hjalmar Agne Carl (sq:Dag Hjalmar Agne Karl Hamarshëld) ishte një diplomat suedez, ekonomist, dhe autor. Sekretar i dytë i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, ai shërbeu nga prilli viti 1953 deri me vdekjen e tij që e shkaktoj një aksident ajror në shtator të vitit 1961.

Dag Hammarskjöld
Dag Hammarskjöld.jpg
Informacione
Ditëlindja:29.07 1905
Vdekur më: 18.09 1961
Vendvdekja:Ndola,Federata e Rhodesisë dhe Njasalandës
Aktiviteti:Sekretari Gjeneral i OKBe
Nënshtetësia:Suedeze

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Dag Hammarskjöld – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale