Dire Straits është emri i një grupi muzikor rok nga Anglia, themeluar në vitin 1977 nga Mark Knopfler (kitarist, këngëtar dhe autor i të gjitha këngëve), dhe i vëllai David Knopfler (kitarist), John Illsley (bas) dhe Pick Withers (baterist). Këngët e tyre më të njohura janë "Sultans of Swing," "Romeo and Juliet," "Private Investigations," "Money for Nothing," "Walk of Life," "Your Latest Trick," dhe "Brothers in Arms."

Example alt text
Dire Straits në vitin 1985

Historia e grupit Redakto

Më 1978,Dire Straits incizuan albumin e tyre të parë të quajtur Dire Straits (është quajtur kështu sipas gjendjes financiare të anëtarëve të vet në atë kohë), në studion Basing Street, një ndarje e Phonogram-it. Albumi pati promocion të pakët dhe nuk u prit mirë. Megjithatë, albumi në Britaninë e Madhe ra në sy të Karin Berg-ut, një asistent në departamentin e artistëve dhe repertorit të Warner Bros.Records në Nju Jork.

Anëtarët e grupit Redakto

Veprat muzikore Redakto

Disqet Redakto

 • 1978: Dire Straits
 • 1979: Communiqué
 • 1980: Making Movies
 • 1982: Love Over Gold
 • 1983: ExtendeDancEPlay (me "Twisting By The Pool"
 • 1985: Brothers In Arms
 • 1988: Money For Nothing: The Best Of Dire Straits
 • 1991: On Every Street
 • 1998: Sultans of Swing: The Very Best Of Dire Straits
 • 2005: The Best Of - Private Investigations (me Mark Knopfler)
 • 2006: Mark Knopfler & Emmylou Harris - All the Road Running

Albume live Redakto

Këngët hit në Britani dhe SHBA Redakto

Shikoni edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto