Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Familja. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Historiku?Redakto

Po historikun a e harrut a, Bet 0? T drejtat e autorit, asgja ma shum. Leke Mjeku 3 Mars 2007 12:03 (UTC)

u bo. --bet_0 3 Mars 2007 12:11 (UTC)
"(u restaurua "Familja": 17 versione u restauruan: vetëm për Lekë Mjeku)";
"Gjithashtu nuk ke nevojë të më falemenderosh se nuk kam bërë kurgjë për ty deri tash.... Nëse e kam korigjuar diçka e kam bërë për wikipedian, nuk e kam bërë as për ty e as për veti".
Pra siç e sheh nga fjalet e tua, s´kam pse te falenderoj. Ti s´e ke ba "vetëm për mu", po per Vikipedian dhe mbrojtjen e te drejtave te autorit, asgja ma shume. Ti i bashkove artikujt. Nqs korrigjon bane drejt! Pra te takoi ty ta veshe ne vend te drejten.
Edhe artikullin tem Kushtetuta e Shqipërisë (ish artikulli jem) e ke hek prej aty e e ke çu ne Wikibooks pa permend autorin nismetar, as ne Vikipedia as ne Vikibuks. E kjo simas mendimit tem s´asht aspak e drejt. E perveç "Puntorit" askush nuk ndermori diçka !? Po pse, kur u baka nji cënim i s drejts s autorit u dashka miratimi i tij per tu mbrojt t drejatat e tij ktu?! Apo duhet ti mbroje ai vet ato? Po si? Te ankohet, etj? Pra permbaju fjaleve tuja. Nqs ban diçka ktu e ban per Vikipedian, jo per mu ose kunder meje.
Shndet bet 0! Leke Mjeku 3 Mars 2007 22:43 (UTC)
Kësaj radhe e bëra vetëm për ty, radhën tjetër nuk e bëj më nëse ti e shkruan një titull gabim e dikush tjetër ndërkohë e shkruan artikullin e njëjtë me titull korrekt. Për artikullin Kushtetuta e Shqipërisë nuk e di ku është problemi. Nëse ti e ke titulluar gabim artikullin si te artikulli Familja, nuk është faji i im. Edhe te artikujt redirect mundet të mbes historiku shiko këtu. Nëse ndërkohë dikush pa vërejtur gabimin tënd ka shkruar një artikull korrekt, nuk mundet të fajsohet ai për këtë. Pse ti e shkruan një titull gabim nuk të ka faj kërkush. Unë e korigjjoj gjithmon titullin me zhvendosje, si e kam bërë edhe deri më tani dhe historiku mbetet te artikulli, por këtë nuk e bëjnë të gjithë dhe unë nuk mundem të mbetëm roja yte se ku gabon ti të të korigjoj unë si duhet. Artikulli Kushtetuta e Shqipërisë i shkruar nga ti nuk ishte aspak artikull enciklopedik për Wikipedian, por për Wikibooks dhe unë edhe pse ti pohon që se kam përmendur kërkund e kam përmend dy herë: njëher në Wikipedia se është transferuar në Wikibooks dhe njëher në Wikibooks që është marrë nga Wikipedia. Nofkën tënde nuk e pash kërkundi të arsyeshme dhe nuk e shof të arsyeshme akoma ta përmendi se secili që ka dëshirë e gjen atë nëse i intereson. Nëse e ke fjalën për kontributet e tuaja ato i gjen gjithnjë në historikun e kontributeve tuaja. Nëse e kam transportuar në Wikibooks e kam bërë në bazë të rregullave të Wikipedias, dhe nuk kam pritur muaj të tërë deri sa të reagojsh ti dhe atë vetëm pse ti nuk figuron në historikun e artikullit dhe me sa e vërejta unë "Artikulli i ytë" (se kështu i quan ti artikujt që i fillon ti) ishte vetëm kopja e tekstit prej faqes së Presidentit të Shqipërisë dhe nuk është aspak enciklopedik dhe duhej të grisej krejt prej Wikipedisë. —bet_0 4 Mars 2007 09:44 (UTC)
Ti s´e ke ba "vetëm për mu", po per Vikipedian dhe mbrojtjen e te drejtave te autorit, asgja ma shume. Artikulli Kushtetuta e Shqipërisë asht ende me te njejtin emer, pra nuk e kam shkru titullin gabim. Kuptove? Artikullin ktu e emerova Familja (shoqëri) per te shmangur keqkuptimet (edhe ne Vikipedian angleze titullohej kshtu). "Familja" asht roman, grup muzikor, film, emertim biologjik, kimik, ekonomik, matematikor etj. Kaq pak nuk mund ta kuptoni? Ma ven mu fajin se e shkruva gabim? Un s´ka m asgje kunder perdoruesit (es) Teresa, ndoshta s´e ka dit. Po a nuk thuhet ne faqen kryesore - si te fillohet nje faqe... ktu, qe me pare se te shkruhet nji artikull duhet te bahet kerkimi per te pare nëse ekziston apo jo artikulli i deshiruar? Provo shkruj e kerko fjalen "Familja" ktu ne Viki, del apo jo edhe Familja (shoqeri)? Ti s´je roja jeme (po ti çdo gja qe shkruj mundohesh ta korrigjosh!!!) por e Vikipedias se je administrator. Pra vepro dhe sillu si administrator.
"Artikulli Kushtetuta e Shqipërisë "i shkruar nga ti" nuk ishte aspak artikull enciklopedik për Wikipedian, por për Wikibooks..."
Dmth asht shkru e perpunu prej meje (per 2 or), jo vetem pru ktu cop. Shiko se ça asht Enciklopedia! Un Kushtetuten e shkruva (e pruna, merre si te dush) me "13 prill 2006", e ma vone ka pas riperpunime nga perdorues te tjere dhe nga ti me "4 maj 2006 e 13 nentor". Pra deri ne kete date ishte artikull ne vete. Apo jo? Ndryshove mendje? E ke përmend dy herë transferimin? Un s´e kam vu re. E vrejta vetem ne faqen teme vetjake. Pra edhe per kyt nuk mund te me vesh faj se jan gati 400 artikuj te fillum nga un e nen mbikqyrje 425, e mijra riperpunime. Un s´kam nofkë si ti bet 0, por emrin e vertet (ende s´e ke kuptu?!). Le ta gjykojn te tjert se a jan te drejta apo jo veprimi dhe sjellja jote (nqs ata jane asnjanes ktu). Kushtetun e kam pru un ktu (e perpunu) s´e ke pru ti ktu. Kaq e gja nuk mund ta kuptosh? Te drejtat e autorit asgja ma shum kerkoj un.
Shndet bet 0! Leke Mjeku 4 Mars 2007 11:29 (UTC)
si të thash e bëra vetëm për ty. ti e titullove Kushtetuta e Shqiperise e jo Kushtetuta e Shqipërisë, kuptohe njëherë ti që e ke gabim, pastaj kritikoi të tjerët. nëse nuk e vërej një gabim që e ka bërë dikush tjetër nuk jam unë përgjegjës për gabimin e të tjerëve, edhe pse unë jam administrator. dhe prej momentin që ti e publikon këtu, atëherë ky artikull i takon wikipediasë e jo ty personalisht (edhe sikur me ditë të punosh në të) dhe nëse unë e kopjoj dhe e publikoj dikund tejtër (edhe jasht projekteve të Wikimedia) mjafton të përmendi se e kam marr prej Wikipedisë, dhe nuk kam nevojë ti përmendi secilin autor në veti kush ka shkruar në artikull, çka edhe bëra unë. Sa i përket "emrin" tënd: ne këtu nuk kemi emra, por vetëm nofka. ti e ke keqkuptuar, se këtu nuk e vërteton kërkush identitenin e përdoruesve dhe secilit i qëndron e lirë ta shkruaj emrin e vërtetë apo një nofkë pa domethënie, për secilin këtu ata janë nofka, qofshin edhe emrat e vërtetë në jetën e përditshme. edhe nëse ti edhe 100 herë pohon që ky është emri yt i vërtetë, për mua gjithnjë do të jetë vetëm një nofkë si të gjitha të tjerat. pasi po folim për të drejtat e autorit: a i pyeti ti autorin e homepage prej ku e kopjove ti a ke të drejtë ta publikojsh këtë tekst në Wikipedia? sa i përket artikullit Familja edhe për temat që munden të përzihen me njëra tjetrën ka zgjidhje këtu. ke mundur të shkruash një faqe kthjelluese dhe nuk do të kishte ardhur deri te gabimet që erdhen kështu nëse nuk e di si funksionon, pyet se secili përdorues të kishte ndihmuar, edhe unë me gjithë dëshirë. unë jam një redaktor si të gjithë të tjerët dhe nuk jam roja i përdoruesve të tjerë këtu. me titullin administrator kam disa privigje më shumë se përdoruesit e tjerë, por nuk jam përgjegjës për gabimet e përdoruesve të tjerë. të drejtat e autorit nuk i thej unë këtu, nëse ti e titullon një atikull gabim. —bet_0 4 Mars 2007 12:29 (UTC)


Ti don qe un te pranoj gabimin se e titullova "Kushtetuta e Shqiperise" pa ë. {Une ma par disa artikuj i kam ba pa "ë" (e masandej kam ba faqe përcjellimi, ndoshta edhe ky asht gabim prej mejet), qe edhe ata qe nuk e kane tastaturen shqipe ta gjejn ate qe kerkojn. Un s´kritikova askend ktu, thash vetem te verteten. Un s´kam probleme me pranu gabimet e mia, po ti?} Mir, e pranoj "gabimin", por gabimin tem e ndreqi me "13 Prill 2006 04:05 Ko.S.ystem.OV@ (Diskutim | kontribute) v (Kushtetuta e Shqiperise u zhvendos tek Kushtetuta e Shqiperisë)" te njejten dite te krijimit pas disa oresh, dhe jo ti. Edhe ne versionin me ë Kushtetuta e Shqipërisë mbeti siç ishte me te njejten permbajtje, e un nuk e kuptoj ç lidhje ka kjo tash me temen? Prandaj, mos u kap si i mbytuni pas fijes së kashtës. "ky artikull i takon wikipediasë", kyt e di un, sepse isha un qe e pruna ktu, jo Vikipedia apo ti. Tash i takon asaj, e un jam perpunuesi. Ti e ke marr prej meje, kyt duhet ta pranosh ti, dhe e çove ne Vikibuks (projekt pjes e Vikipedias), pa m than gja mu, se te asht duk ndoshta gja e tepert. Un kam shkru edhe mbi nje artikull qe quhet "Jehan de Vezelay" e profecite e tij, dhe aso kohe "Përdoruesi:Dan" apo "Hipi-Zhdripi" me sugjeroi profecite ti çojme ne Vikibuks se atje e kan vendin. Kjo asht per mu nji sjellje e drejt. Un mendoj se ti ke vepru gabim, ti mendon ndryshe. Le ta gjykojn te tjeret kte, po deshten. Se nuk ke emer ti ktu por nji nofk, nuk m duhet gja, un e pash t arsyshme qe t perdori emrin tem te vertet, sepse s´kam frike te shkruj at qe di dhe te ballafaqohem me këdo per ate qe kam shkru. Un per kte s´kam keqkuptu asgja, por ti m ke keqkuptu mu. Mos fol per secilin, se secili flet per vedi. Ti fol per vedi. E kam than, mendohu ma par se ça shkrun. Ti tash e mrrite kulmin tand. Me ty asht e kot te diskutosh, sepse edhe nqs je gabim ti s´e pranon kurr, se s´te len krenaria, egoizmi e ndergjegja jote e smur.

  1. Art. Familja e bashkove ti, pa historikun (e jo pa qellim mendoj un). "Familja edhe për temat që munden të përzihen me njëra tjetrën ka zgjidhje këtu", un zgjodha zgjidhjen teme ktu. Faqen kthjelluese di si ta baj, shiko art. Analiza, po a t len ti ne paqe. Her kshtu, her ashtu. Ti mund te bashe kthjellime, po te kishe dasht. Un e pata shkru me 9 shtator 2006 artikullin.
  2. "pasi po folim për të drejtat e autorit: a i pyeti ti autorin e homepage prej ku e kopjove ti a ke të drejtë ta publikojsh këtë tekst në Wikipedia?" Ti bjen vet tash me kamt tuja mrend. Un nuk e pyta autorin e faqes strehuese, po ti a e pyte vedin (kur e pruna un ktu), e para se ta çoshe ne Vikibuks, për të drejtat e autorit? Sepse po ta marrim kshtu si thu ti, un e kam "vjedh" e masandej ti "e ke vjedh" prej mejet. Per kyt tham se ti je shtinjarak, pseudo ngado. Ti nji gabim tandin mundohesh ta mbulosh me nje gabim tjeter (ma te madh).
  3. "nuk jam përgjegjës për gabimet e përdoruesve të tjerë", ji përgjegjës për gabimet tuja të paktën, se me te tjert e di vet un si merrem vesht. Ma par se te shkruhet nji artikull duhet te bahet kerkimi per te pare nëse ekziston apo jo artikulli i deshiruar (kjo asht e verteta), edhe nqs. un e kam titullu "gabim" del atëher ai. Por mesa duket ti ke këndvështrime (pikpamje) te tjera mbi te kuptumin e emertimit gabim. Nji kshill miqsore po ta jap po deshte, para se te shtypesh "Kryej ndryshimet" shtyp ma par "Trego parapamjen" e lexoje disa her ate qe ke shkru e mendoju per at qe ke shkru! Kaq.

Shndet, Bet Zero! Leke Mjeku 6 Mars 2007 00:06 (UTC)

Nuk kam as kohë e as dëshirë ta lexoj, bëj si të duash dhe si të pëlqen ti. Nuk kam faj unë se dy, tre redaktime tuaja janë zhdukur. për mua u kry me kaq, se kjo nuk është më diskutim për artikullin. Kjo që të thash deri tash po ta përmbledhi edhe njëherë shkurt dhe qartë: unë nuk mundem ti grisi dhe reparoj artkujt sa herë herë që bën ti gabime, më vjen keq që nuk ke tastaturë shqip, apo nuk ke mundësi të përdorish shkronjat shqip, por pranohe se ky është realiteti. —bet_0 6 Mars 2007 07:46 (UTC)


Ti prap bjen me kamt tuja mrend mor bet 0. Nqs 2-3 artikuj te mi jan zhduk, e ti nuk mundesh ti grisesh dhe reparosh artkujt sa herë që baj un gabime (ti je ai qe gati çdo artikull qe kam shkru je mundu ta permirsosh, vend e pa vend, realiteti jot), për ça je ti administrator ateher?! A e din ça don me than fjala e funksioni administrator ktu? Ju si administratore duhet te jeni shembull per te tjeret, ne çdo pikpamje. Po ta baj edhe un nji permbledhje te shkurt e te drejte. 1. Ti shikon qimen ne synin e tjetrit, por traun ne synin tand jo. Prano gabimet tuja ma par! 2. Kur te bash diçka bane drejt e krejt (ose mos ia fillo aspak), mos ban pun gjysmake!
3. Ji i drejt (në çdo gja)! Shndet! Leke Mjeku 7 Mars 2007 16:31 (UTC)
Return to "Familja" page.