Diskutim:Mbreti Luan

Shto një temë
There are no discussions on this page.
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Mbreti Luan. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Në Afrikë, kafshët mblidhen për të nderuar lindjen e Simbës, një këlysh luani, i biri i mbretit Mufasa dhe Sarabi. Vetëm Skari, vëllai i Mufasas, nuk është i kënaqur me ngjarjen të lumtur, sepse lindjen e Simba e parandalon atë nga ngjitja në fron.

Simba dhe Nala, një këlysh luani dhe e fejuara e tij, luajnë dhe argëtohen duke injoruar rrezikun e mjedisit rrethues. Pavarësisht nga paralajmërimet zogut Zazu, të dy futen në telashe të mëdha kur shkojnë fshehurazi në kërkim të "Varrezave të elefantëve", vend i propozuar nga Skari. Ata priten në kurth nga tre hiena(Shenzi, Banzai dhe Ed) por shpëtojnë prej ndërhyrjes së Mufasas, i cili është shumë i mërzitur me djalin e tij.

Skari pastaj kurdis një tjetër plan për të eliminuar trashëgimtarit e fronit nën maskën e mësimdhënies që të gjëmojë, duke e lënë Simban në një përroskë, ku do të kalojnë një tufë e antilopash afrikane. Mufasa e shpëton përsëri Simban, por mbetet i varur në buzë të luginës. Skari, në vend që të ndihmojë vëllanë e tij, e hedh nga lugina dhe Mufasa vdes. Simba, bindet nga Skari se është përgjegjës për vdekjen e babait të tij, ikën larg në dëshpërim. Pa trashgimtar, Skari bëhet udhëheqës i ri i Shkëmbit Krenar, i ndihmuar nga hienat.

Simba, i lodhur, bie në gjumë dhe zgjohet kur Timon dhe Pumbaa (derr i egër) luajnë me hutat që ishin mbledhut rreth tij. Ata i mësojnë Simbës moton e tyre, Hakuna matata, për të shijuar jetën pa shqetësime . Simba rritet, por familja e tij nuk di gjë për të, deri sa një ditë Nala rastësisht gjen Pumbaan të ngecur në një trung peme. Luanesha, si vajzat e tjera të moshës së saj të tufës u detyrua të zgjerojë bazat e gjuetisë, sepse Skari ka shkaktuar një krizë të tmerrshme tek Shkëmbi Krenar, ka lënë hienat dhe luanët të bashkëjetojë, gjë që ka shkaktuar uri. Nala i thotë se ai duhet të kthehet të bëhet mbret, por Simba refuzon. Duhej ndërhyrja e babuinit Rafiki t'ja ndryshonte mendjen Simbës. Nala,Timonii dhe Pumbaa bashkohen me të.

Shkëmbi Krenar ishte shpërfyturuar nga ajo çfarë kujton Simba. Mes luaneshash ai sheh nënën e tij të rrihet nga Skari. Simba shfaqet për ta mbrojtur, habit Skarin, bind mamanë që është gjallë dhe nis luftom me Skarin. Skari, tani pafuqishëm përballë Simbas, e detyron këtë të fundit të pranojë se ai e ka shkaktuar vdekjen e Mufasas. Skari e qorton atë publikisht si shkaku i vdekjes së Mufasas, dhe përpiqet të vrasë Simbën duke e hedhur nga lartësia. Krenaria e nxit Skarin t'i thotë vërtetën Simbës, se kush e vrau Mufasan. Tronditur edhe një herë me mashtrimi e xhaxhait të tij, Simba reagon dhunshëm, duke e detyruar xhaxhanë e tij të zbulojë të gjithëve të vërtetën në lidhje me vdekjen e Mufasas. Kjo shkakton zemërimin e luaneshave, nisjes së luftës me hienat. Rafiki, Timon dhe Pumbaa ndihmojnë Simbën.

Skari zihet në kurth nga Simba, dhe përpiqet për herë të fundit t'i shpëtojë ndëshkimit duke ja hedur fajin hienave, të cilat po dëgjonin. Skari rrëzohet dhe gjendet nga hienat, të cilat pas tradhëtisë së tij, vendosin ta hanë të gjallë.

Simba kthen paqjen në luginën e Shkëmbit Krenar, dhe lind një këlysh me Nalan, të quajtur Kiara.

Return to "Mbreti Luan" page.