Diskutim:Serbia

Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Serbia. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

HartenRedakto

Tash duhet med ndrysho harten e Serbisë. Kosova ma nuk eshte provins ne Serbi. Qe ku osht harta e rre : Serbia without Kososvo in Europe.png

Tung, Gezuar pavarsia!

O djalë shqiptar nuk e njohin si shtet deri sa ata të mos e njohin Kosovën si shtet--Hipi Zhdripi 9 Prill 2007 02:17 (UTC)

O ti djale shqiptar, ketu nuk eshte fjale per politik apo pavarasi, por eshte fjala e enciklopedise, dhe Wikipedia duhet te jene i pamvarur, Serbia eshte shtet, ti sa dush mos e prano dhe asnje nje shqiptar nuk mundet te bejne dicka, puna e pavarsise eshte puna e politikaneve shqiptar dhe Ahtisarit. Dhe mos me bene si Uni ketu, ai Wikipedia e Shqipnisë, ti Wikipedia e Kosoves, ajaj, ti si admin duhesh me dite, deshirat personale nuk kane cka lipin ketu. --Proud To Be Albanian diskuto°) 9 Prill 2007 12:15 (UTC)

Serbia lypin me ju qi nane nmi mytt krejt (Y)

Nuk po ju kuptojë, të lutem shprehu në gjuhën e njehësuar shqipe. Deri atëher më duhet që të kthejë artikullin në gjendjen e më parshme.--Hipi Zhdripi 9 Prill 2007 12:33 (UTC)

Sa keq qe nuk kemi perkthyes ketu. --Proud To Be Albanian diskuto°) 9 Prill 2007 13:23 (UTC)

Argumenti që ke prezentuar nuk ka vlerë. Arsyea është e thjeshtë [1] [2] [3] [4] [5] [6] , pra nga e para deri në fund vetem ke bërë rikthime kur kësaj i shtohet argumenti që nuk ke punuar në atikull dhe thënjet e tua se nuk ke njohuri për këtë temë atëher rikthimet tua nuk janë asgjë tjetër vetëm e vetëm qëllim konflikti. Të lutem pasi që nuk ke njohui për këtë temë merr lexo diçka dhe pastaj eja këtu dhe thuaj mendim tënd. Deri atherë unë po të themë se Serbia është një regjion që nga disa banda mundohet të paraqitet si një shtet bile atë edhe demokratikë. Kohën e fundit banditët e Beogradit e kanë humbur durimin dhe po shpërdhinë e po flasin ëndrra. Dhe së fundi flamuri duhet të hiqet, sepse ai mund të vendoset vetëm tek unioni i banditëve të sërbisë nëse ja kanë arritë të formojnë një bashkësi të tillë.--Hipi Zhdripi 9 Prill 2007 14:01 (UTC)

Nuk kam nerva me vazhdua kete muhabet, vec e formatova artikullin si 80.925 artikuj te tjere e ti vjene ketu si hajvane me paragjykime dhe teoria konspiracione, ne kete pune mundem vec me thone, Adieu (frengisht per mirupafshim, tung; para se e krijon edhe per kete fjale nje teori). Flm per mirkuptim. --Proud To Be Albanian diskuto°) 9 Prill 2007 18:32 (UTC)

Kosovo i Metohija (skraćeno: Kosmet ili KiM, kolokvijalno često Kosovo, alb. Kosovë/Kosova, eng. UNMIK Kosovo UN Protectorate)

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BE_%D0%B8_%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%85%D0%B8%D1%98%D0%B0

  1. Sukobi na Kosovu
Za više informacija pogledajte Borba za otcepljenje Kosova i Metohije od Srbije i Kosovski rat.
  1. Kosovo pod upravom UN
Za više informacija pogledajte Teroristički napadi na Kosovu i Metohiji.

Siq po e sheh nga vetë argumenti: 1. Lufta për ndarje, 2. ndarja. Kosova është sot jashtë konrollitt d.m.th u da--Hipi Zhdripi 20 Qershor 2007 23:13 (UTC)

Teoretikisht po. Prit dhe aktin praktik. Une nuk jam kunder emocineve tua , por prap ato jane vetem EMOCIONE, kurse e verteta akoma eshte duke u diskutuar. Perse ne nuk po e festojm pra pavarsine nuk po e festojme? Perse? Me jep nje pergjigje te sinqert.
Ja une po ta jap: Sepse akoma jemi ne luhatese. Pra le te punojme me argumente pavaresisht se sa te hidhura jane.
Nese ne fillojm me emocine enciklopedia nuk do te mbetet enciklopedi por leksikon , dashuriologji. (Besimi është shpëtim. 20 Qershor 2007 23:40 (UTC))

Mund te jete e vertet qe Kosova nuk kontrollohet me nga Serbia, nga ana sociale (e kam llafin si sundim etj), por eshte e vertet qe Kosova, fatekeqesisht eshte akoma nen Shtetin e Serbise, shtet jo "regjion". --Eagleal  20 Qershor 2007 23:45 (UTC)

Si e tash! Te gjithe shqiptaret ketu ne Wikipedia shqip e urrejne Serbine, amo dani po e harron nje pune, qe ky projekt eshte nje enciklopedi (pikepamja neutrale) dhe jo forum, nese don me shkruajt mendimet personal, keshtu mundesh te shkojshe te nje forum. --Proud To Be Albanian diskuto°) 21 Qershor 2007 00:02 (UTC)

Nuk është puna e emocioneve. Po e ligjit. Kosova sipas ligjit në fuqi është nën kontrollin e UNMIK-ut, Serbia ësht është kontrollin e Qeveris së Serbisë. Serbia është e pranune në OKB si e përbër prej tri pjesëve. Qysh ka qenë e pranume Jugosllavia prej tetë pjesëve. Shka të themë më tepër nuk di. Kur janë shpërndarë 6 republikat ka pas luftë. Kur shpërndahen këto tri pjesë ka luftë (diplomatike) sepse ndarja fzike veq ëshë bërë me ndarjen e Jugosllavisë. Pse nuk po e festojmë? Dihet që Kosova është e ndame po fati i saj nuk dihet. Në të vërtet dihet por jo edhe ashtu qysh na menjim me festu. D.m.th na mujim me pa si shtet shqiptar e edhe shkijet si shtet serb. D.m.th nuk ki fitu kurgjo, se flamurin (jo vetë flamrin) e me shqiponje tone spo ta pranojin. Të dardanisë se dashtem edhe pikë. Ai tipi që është dekë (nuk u konë vetëm) ka dasht me kriju fakte në ngjarje, po populli nuk ka dashtë. Kur populli nuk ka dasht pse me dasht bashkësia ndërkombëtare? Çka po du me thonë na e patem shancën që ky shtet mo formu edhe me udhëheq si shtet shqiptar por nuk ditëm, pra në histori hinë si shtet i shkijeve edhe i shqiptarve e faktikisht i udhëhequn nga shqiptarët. Po si do që të jetë Kosova është e ndame nga Serbia sepse Serbia nuk e ka sovranitetin mbi Kosovën.--Hipi Zhdripi 20 Qershor 2007 23:58 (UTC)

KutijaRedakto

Kutija mund të bëhet vetëm për serbinë. aty nuk hinë as koova as Vojvodina.

Kontrasi: ose më afër në Jug-Lindje të Ballkanit duke mbuluar pjesën jugore të Planit Panonian. Ky vend kufizohet me Hungarinë në veri, Rumuninë dhe Bullgarinë në lindje, Shqipërinë,Kosovën dhe Maqedoninë ...

Me shqipërin nuk e di që kufizohet serbia?--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2007 00:04 (UTC)

Kjo është wikipedia në gjuhen shqipeRedakto

Kjo është wikipedia në gjuhen shqipe së pari. Së dyti nëse e ki ndërment të krijosh një artikull për Republiken Socialiste të Serbis urdhëro e krijoje. Ndarja e Serbis me Kosovën është bërë në vitin 1992 me deklaraet e 2 qershorit, njohja e pavarsisë së Kosovës ende nuk është bërë zyrtarisht. Edhe pse Shtete e Bashkuara, Gjermania, Franca, Britania e Madhe publiksht e kan pranuar pavarsinë ajo nuk është e pranuar në nga OKB-ja--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2007 00:09 (UTC)

Kjo sepse eshte e varur nga shtetet Perendimore dhe Shtetet e lindjes. Eshte e gjithe pune poli-eko. --Eagleal  21 Qershor 2007 00:13 (UTC)

Marrveshja është akt juridik edhe nëse bëhet vetëm me gojë, edhe kur ta blen nga shitësi një libër, ti automatikisht ke bërë një marrveshje me shitësin. Nëse produkti nuk i përgjegjet rregullave ti mund ta ktheshë edhe nëse nuk ke fletë dëshmi, por ke dëshmitar që e ke blerë.--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2007 00:15 (UTC)

Tashti Serbia ndaq ne ta pranon që e ka "shit" ndaq mos ta pranon, na e kemi mallin në dorë. Mirë ish konë që ata me pranu. Po menojë e ka shitë qashtu qash e ka "ble" me forcë.--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2007 00:21 (UTC)

Ne kete bote marreveshjet kane rendesi relative. Te thash eshte e gjithe poli-eko per kush te mare me shume dhe kush te ket me shume fitim. --Eagleal  21 Qershor 2007 00:23 (UTC)

E pra, defakto Kosova asht e dane prej serbis!!! Edhe artikulli e pasqyron atë më së miri. Serbia duhet me u pregatit ma mirë për Tregun e Ri me shqptart. Tyne herë e kanë ble me forcë (me ndihmen e Rusisë).--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2007 00:28 (UTC)

Tani me kuptove. Eagleal 21 Qershor 00:34 (UTC)

Para se të bëni ndryshimeRedakto

Para se të bëni ndryshime duhi me ditë se Ish-Republika e Jugosllavisë nuk është parnume si trashëgimtare e Republikës Federative të Jugosllavisë. Kjo d.m.th as shteti i pranum si Serbia e Malizi nuk janë rashëgimtare e Republikes Federative të Jugosllavis. Serbia është trashëgimtare e ish-Repubikës së Jugosllavis. Sipas ligjit OKB-së Kosova nuk është pjesë e Ish-Jugosllavis por e Republikës Federative të Jugosllavis nën mbikqyrjen e Misionist të Kombeve të Bashkuara. Nëse kanë menu Rust se amerikant janë budall atëherë auto-gol i thoj kësaj pune. SHBA-ja kurr nuk e ka pranu si trashëgimtare të RF Jugoslavisë Serbinë. Ajo kurr nuk e ka pranu si trashëgimtare të kontos së RFJ-së Serbin. I vetmi anëtarë që gjendet në këtë konto tani është Kosova.--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2007 00:39 (UTC)

Nëse keni ndonjë informat që ekzistenca e RFJ ka pushu që ekzistumi në OKB paraqitni.--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2007 00:42 (UTC)

Mos e shiko nga nje krah ose ne tjetrin shikoje nga te gjitha. Rus/Sër-(K)-Us/Shtetet per. --Eagleal  21 Qershor 2007 00:45 (UTC)
Po dalim fare jasht temes se enciklopedise. Po flasim per politike tani :P --Eagleal  21 Qershor 2007 00:48 (UTC)

Republika dhe shteti ortodoxRedakto

Republika dhe shteti i Kishës Ortodokse Serbe kanë dallim. Janë në pyetje disa shekuj. Njëra është shtet modern tjetra shtet mesjetar.--Hipi Zhdripi 7 Mars 2008 14:40 (UTC)

Emërtimet e brendshme të nacionalistëve apo fundamentalistëve serb nuk qojnë peshë për përkufizimin e shtetit dhe kombit e racës në shkencë.--Hipi Zhdripi 7 Mars 2008 14:43 (UTC)

Goranët, serbët musliman, serbët ortodoks, shtetasit serb, raca sllave serbe etj. duhet të dallohet përndryshe lindin konflikte më të shumta se sa me Maqedonin antike, Greqin antike dhe shtete modere që bartin emrat e ngjajshëm.--Hipi Zhdripi 7 Mars 2008 14:46 (UTC)

Sllavo maqedonët si pasojë e këtyre ngatërrimeve, deri vonë janë paraqitur si sllavo-serb!!! Ka dallim "pravosllavci" dhe "zakoni grekë", kisha sllave dhe kisha bizantine nuk është njëjtë. Kisha sllave ka marr nën administrim kisha bizantine dhe antarët e saj i ka shpall sllav (pravosllavci).

MapRedakto

I see that article is protected from editing, so can some admin please include this map into article? 212.69.22.17 15 Shtator 2010 13:07 (CEST)

UNE THEM JO DERI ATEHER KURRedakto

--217.24.254.71 9 janar 2014 20:24 (CET)

SipërfaqjaRedakto

Siparfaqja duhet të ndrrohet ajo aktuale është pa Kosovën jo si në wikipedian angleze me Kosovën--Tytuu (diskutimet) 13 Nëntor 2014 23:36 (CET)

Ndryshime te lidhjet e jashtmeRedakto

Përshëndetje, redaktorë!

Tani sa ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Serbia. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 10 shtator 2019 08:24 (CEST)

Internet Archive BotRedakto

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Serbia. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Gjithashtu aty mund të gjeni informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 24 shtator 2019 11:58 (CEST)

Return to "Serbia" page.