Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Truri. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Truri Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë • Find out more about navigating Wikipedia and finding information • Shko te: navigacion, kërko Truri i njeriut. Truri i maces. Truri i miut.

Truri (lat. cerebrum dhe greq. ἐγκέφαλον - enkefalon - "në kokë" ) tek njeriu dhe kafshët kurrizore është pjesa e trupit që gjendet në kokë i mbrojtur nga kafka dhe cipa trunore dhe që shërben për kapjen, përpunimin dhe ruajtjen e njoftimeve të marra (në nje nivel të lartë) nëpërmjet organeve shqisore (syve, veshëve, etj.) për t´i shndërruar në lëvizje që janë mjeti i ndërveprimit me mjedisin e jashtëm. Truri është qendra e kontrollit të sistemit nervor qendror. Truri te shumica e kafshëve është i vendosur në kokë pranë aparatit shqisor dhe gojës. Kafshët jokurrizore nuk zotërojnë një tru qendror apo një grumbull të veçuar ganglionesh. Truri është një organ tejet i ndërlikuar. Truri i njeriut, p.sh. përbëhet nga më shumë se 100 miliardë neurone, secili i lidhur me mëse 10.000 të tjerë.

Allapopullorçe Redakto

Allapopullorçe në mos gabofsha thojin "trut". Edhe nëse nuk i përshtatet rregullave të gramatikes, drejt duhet me konë "Truni". Nuk është në pyetje dialekti po ma tepër, logjika. Duku e u nisë "ja ka honger trut", etj. po i bjenë që truri (truni) është përgjithësia e hapsirave (trojeve). Unë nuk jamë albanologë po trojet+uni po del TRUNI. hahah TRULLANAT, Të lanit pa trull.


  • Po kte e dini:

"i ka marrë truri erë"
"trutharë", "trupeshk" ... etj.?
"Trut" asht numri shums i trunit. S´ka nevoj me ken "albanologë" për me dit kaq gja. Besoj se tash ju hyni n tru!
Shndet! — Leke Mjeku 7 Janar 2010 18:14 (CET)

Return to "Truri" page.