Në mjekësi. dizuria referohet urinimit të dhimbshëm.[1] Dizuria është simptomë e zakonshme e inflamacionit të fshikëzës (cystitis) dhe është shumë e zakonshme tek gratë mes moshës 20 dhe 50.[2] Tek meshkujt mbi moshën 50 vjeç, një infeksion i fshikëzës zakonisht lidhet me një zmadhim të prostatës ose infeksionit të prostatës.

Simptomat Redakto

Në varësi të shkakut të dizurisë, mund të ketë simptoma të tjera përveç dhimbjes gjatë urinimit. Simptomat mund të përfshijnë:

  • Infeksion i ulët i traktit urinar (cystitis) - Urgjencë e shpeshtë, një kërkesë intensive për të urinuar, humbje të kontrollit të fshikëzës, dhimbje në pjesën e poshtme të barkut (pranë fshikëzës), urina që mund të ketë erë të fortë, urinë të përgjakur
  • Infeksioni i traktit të sipërm urinar (pyelonephritis) - Dhimbje në pjesën e sipërme të shpinës, ethe e lartë me dridhje, nausea dhe vjellje, urinim i shpeshtë, një nxitje intensive për të urinuar
  • Urethritë - Një shkarkesë nga uretra, skuqje rreth hapjes së uretrës, urinim i shpeshtë, shkarkim vaginal. Partnerët e njerëzve me uretrit që vijnë nga një sëmundje seksualisht e transmetueshme shpesh nuk do të kenë ndonjë simptomë.
  • Vaginitis - Dhimbje ose kruajtje në vaginë, një shkarkesë vaginale anormale ose e urryer, ose erë, dhimbje ose siklet gjatë marrëdhënies seksuale

Shkaqet Redakto

Një numër kushtesh mund të shkaktojnë urinim të dhimbshëm (dizuria). Tek gratë, infeksionet e traktit urinar janë një shkak i zakonshëm i urinimit të dhimbshëm. Tek meshkuj, uretrit dhe kushtet e caktuara të prostatës janë shkaqe të shpeshta të urinimit të dhimbshëm.

Kushtet mjekësore dhe faktorët e jashtëm që mund të shkaktojnë urinim të dhimbshëm përfshijnë:[3]

Referime Redakto

  1. ^ Mark B. Mengel; L. Peter Schwiebert (2005). Family medicine: ambulatory care & prevention. McGraw-Hill Professional. fq. 121–. ISBN 978-0-07-142322-9. Marrë më 23 qershor 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Dysuria Guide: Causes, Symptoms and Treatment" (në anglisht). 14 maj 2018.
  3. ^ "Painful urination (dysuria)" (në anglisht). Klinika Mayo.