Douglas është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në ishullin e Njeriut, me 27,938 banorë (2011).

Gjiri detar i Douglasit

GjeografiaRedakto

Douglas ndodhet në lindje të ishullit afër dy lumenjve, lumit Dhoo dhe lumit Glass. Qyteti rrethohet me shumë qyteza dhe fshatra.

DemografiaRedakto

Në vitin 2001, Douglasi ka pasur 25,347 banorë. Ndërsa sipas vitit 2011, Douglasi ka 27,938 banorë.

Lidhje të jashtmeRedakto